Krakowski Kiermasz Książki – edycja wiosenna

Akcje czytelnicze

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kwitnąca wiosna sprzyja długim spacerom i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Krakowscy antykwariusze nie pozostają na to obojętni i wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym szykują się na drugą w tym roku edycję Krakowskiego Kiermaszu Książki. 11 stoisk z książkami, wydarzenia trwającego równolegle Copernicus Festival 2018: Przypadek, plenerowy pokaz grupy Studnia O. wokół perełek literatury orientalnej – to wszystko w dniach 26 i 27 maja na placu św. Marii Magdaleny!

Problem ze znalezieniem starych wydań Stanisława Lema, Philipa K. Dicka czy popularnej serii KIK z klasykami XX-wiecznej prozy? Pilnie poszukiwane kultowe numery "Kajko i Kokosza" czy "Thorgala"? Krakowski Kiermasz Książki zaspokoi najbardziej wytrawnych poszukiwaczy książkowych rarytasów. W dniach 26 i 27 maja w godz. 10:00-20:00 na pełnym średniowiecznego klimatu Placu św. Marii Magdaleny przy ul. Grodzkiej wystawią się antykwariaty: Antykwariat Abecadło, Hulaj Pole, Szafa Pełna Książek, Antykwariat Suszek i Antykwariat 451 stopni, popularny krakowski Fankomiks, anglojęzyczna księgarnia American Bookstore, bukiniści z Hali Targowej, Powiśla i okolic Domu Handlowego "Jubilat" (w tym antykwariat Świat w Tunelu).

W ramach festiwalu na kiermaszu odbędą się dwie Lekcje Czytania – skierowane do licealistów spotkania, podczas których młodzież ma okazję porozmawiać o nauce z naukowcami i autorami książek popularnonaukowych. Zaplanowano dwie lekcje czytania na kiermaszu, których motywem przewodnim będą klasyczne utwory literatury światowej – Alicja w krainie czarów Lewisa Carrolla i Bajki robotów Stanisława Lema. Więcej informacji i zapisy na lekcje odbywają się za pośrednictwem maila naukaczytania@copernicusfestival.com. Dodatkowo w ramach kiermaszu swoje stoisko będzie posiadało naukowe wydawnictwo Copernicus Center Press www.ccpress.pl.

Program wydarzeń towarzyszących kiermaszowi dopełni sobotni pokaz składania Rebooków - artystycznych, kolekcjonerskich notesów z okładkami starych książek, połączony z możliwością ich zakupienia na miejscu (26 maja, godz. 13:00-18:00) oraz zaplanowane na niedzielę orientalne widowisko literacko-muzyczne grupy Studnia O. inspirowane irańskim eposem narodowym – "Księgą Królewską" (Szahname) i powieścią Nazywam się czerwień Orhana Pamuka (27 maja, godz. 16:00). O dobre samopoczucie uczestników zadba rowerowa kawiarnia Bike Café oraz mobilna riksza lodowa Lodożercy, jaką na co dzień można spotkać na placu Nowym.

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczny, plenerowy targ antykwariuszy i bukinistów krakowskich organizowany od 2016. na Placu św. Marii Magdaleny. Promujemy książki z drugiego obiegu i pokazujemy, że dobra literatura nie starzeje się nigdy. Kiermasz jest elementem strategii wspierania branży księgarskiej i antykwarycznej wpisanej w realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe program Kraków Miasto Literatury UNESCO.

PROGRAM KRAKOWSKIEGO KIERMASZU KSIĄŻKI

26 maja 2018 (sobota)
11:00-13:00 Lekcja Czytania Copernicus Festival: Alicja w Krainie czarów
O logice można mówić w sposób miły, przyjemny i ciekawy. Ilustracją zasad poprawnego wnioskowania będą fragmenty Alicji w krainie czarów. Książka ta, na pozór banalna, jest doskonałym zbiorem zagadek logicznych, które wręcz domagają się analizy. Poprzez omówienie historyjek z Nikim, Znikotem czy Alicją, pokażemy, że logiczne myślenie jest obecne w wielu miejscach świata obserwowanego codziennie.
Zapisy: naukaczytania@copernicusfestival.com. Ilość miejsc ograniczona!
13:00-18:00 Pokaz składania Rebooków i warsztaty drukarskie dla zainteresowanych – prowadzi Lesław Wabik
Rebook, czyli ręcznie szyte, artystyczne notesy i szkicowniki wykonane z okładek starych książek i idea drugiego obiegu książek w praktyce. W Krakowie dostępne m.in. w księgarni De Revolutionibus, tym razem zawędrują wraz z ich twórcą i autorem – Lesławem Wabikiem na Krakowski Kiermasz Książki. Spotkanie połączone z możliwością zakupu własnych egzemplarzy.
Wstęp: wolny

27 maja 2018 (niedziela)
14:00-16:00 Lekcja Czytania Copernicus Festival: Bajki robotów
Czy robot może chodzić? A biegać? Liczyć? Grać na gitarze? Mówić? Myśleć? Czuć ból? Być przyjacielem? Na podstawie fragmentu książki Stanisława Lema Bajki robotów zastanowimy się wspólnie, czego możemy oczekiwać od maszyn, robotów, komputerów, smartfonów. To się dzieje na naszych oczach.
Zapisy: naukaczytania@copernicusfestival.com. Ilość miejsc ograniczona!
16:00 ORIENTALNE MINIATURY NA SŁOWO I INSTRUMENT – widowisko literacko-muzyczne
Opowieści z pamięci mistrza miniatury. Historie z ilustracji manuskryptów orientalnej klasyki. Razem z grupą Studnia O. powędrujemy wraz z artystą za jego niedokończonym dziełem. Wędrówkę poprzez historie zaczerpnięte z klasycznych eposów Wschodu: „Księga Królewska”, poematów o Chosrowie i Szirin, a także Farhadzie oraz współczesnej powieści ”Nazywam się Czerwień”, tureckiego pisarza Orhana Pamuka, zakończymy w pracowni pewnego niewidomego miniaturzysty. Czy wraz z utratą wzroku stracił zdolność malowania obrazu? Opowiada Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski, muzyka: Mateusz Szemraj
Wstęp: wolny

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.