Dawna Afryka migruje: ludzie do miast, zwierzęta do rezerwatów

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 20 marca 2018, 19:00

Afryka szybko się zmienia, w czasie spotkania porozmawiamy o głównych tendencjach tych zmian. Gwałtownie rośnie liczba ludności, miliony migrują do miast. Powstają metropolie-kolosy, wioski pustoszeją. Przedstawimy te zmiany oraz mieszkańców zapadłych wsi, miasteczek, ich życie, pracę, obyczaje i zabawy; pokażemy ich stosunek do przyrody i jej ochrony.

Dzika przyroda cofa się do rezerwatów - Parków Narodowych. W rezerwatach znajdziemy widoki i atmosferę pierwotnego buszu, zobaczymy ciekawostki przyrody. Określimy, kto zagraża i co wpływa na niszczenie afrykańskiej przyrody - kłusownicy dzierżą tu niechlubne pierwsze miejsce.

Świat nie widzi tych zmian. Atrakcyjny obraz dawnej Afryki utrwalony przez literaturę i film pozostaje aktualny. To dziewiczy busz, pustynie, dzikie zwierzęta, sławni myśliwi, poszukiwacze przygód, złota, diamentów – romantyczny kontynent wielkiej przygody. Najciekawszy obszar, rdzeń Afryki, to jej południowa i wschodnia część. Tam leży Kilimandżaro, Ngoro Ngoro, wielkie jeziora, wodospad Wiktorii, Wybrzeże Szkieletów, Drakensberg, Kalahari i mnóstwo innych, równie interesujących, choć mniej znanych miejsc. Tej części kontynentu poświęcimy najwięcej uwagi. Zobaczymy, co pozostało z jej dawnego powabu.

Prelekcja oparta na materiałach i wspomnieniach geologa Andrzeja Śliwy z czterdziestu lat obserwacji poczynionych w Afryce w latach 1978 – 2017.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.