Chorągiew cechu rybaków w zbiorach MHK

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Osiemnastowieczną chorągiew cechu rybaków krakowskich i kazimierskich po konserwacji rzeprowadzonej przez warszawskie Pracownie Konserwacji Zabytków można oglądać w sali audytoryjnej Kupferhaus Pałacu Krzysztofory w dniach od 28 do 30 listopada w godz. 10.00–16.00 (wstęp wolny), a od 6 do 27 grudnia w nowym oddziale muzeum Thesaurus Cracoviensis. Pokazowi towarzyszy program edukacyjno-informacyjny.

W zbiorach polskich niewiele zachowanych jest chorągwi cechowych powstałych wcześniej niż w wieku XIX, ponieważ intensywne użytkowanie i ciągłe narażanie tkanin na zmienne warunki atmosferyczne powodowało ich nieodwracalne, często całkowite zniszczenie. Również chorągiew rybaków była w wyjątkowo złym stanie: z licznymi ubytkami aplikacji i pionowymi rozdarciami bławatu. W 2014 r. postanowiono podjąć pierwsze kroki zmierzające do powstrzymania procesów niszczenia chorągwi. Bławat złożono z fragmentów i zdublowano go białą siatką poliestrową, zabezpieczono nią też aplikacje. Było to jednak rozwiązanie tymczasowe, a niedopasowane kolorystycznie zabezpieczenie utrudniało ogląd chorągwi. Konserwacja przeprowadzona w r. 2017, pozwoliła na zdjęcie białej siatki pokrywającej powierzchnię bławatu, a delikatne fragmenty naklejono na nowe jedwabne podłoże, ubytki aplikacji i bławatu uzupełniono oraz dopasowano kolorystycznie, a całość wzmocniono podszewką.

 

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<