Mapy miasta

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 listopada 2017, 18:00 - niedziela, 18 lutego 2018

Przez ostatnie półtora roku grupa antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła intensywne badania terenowe dotyczące przestrzeni Krakowa i wiązanych z nią różnych wyobrażeń na temat sacrum oraz dziedzictwa. Wystawa Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa ukazuje symboliczne i mentalne „mapy miasta”, które wyłoniły się z rozmów z mieszkańcami oraz przybyszami odwiedzającymi Kraków.

Krakowski „Adaś”, świątynie różnych religii i wyznań, ulice, ale także pamiątki i przedmioty przeznaczone dla turystów oraz pielgrzymów zostaną na wystawie zaprezentowane jako elementy niejednorodnych wyobrażeń na temat przestrzeni miasta. „Poprzez wystawę chcemy podkreślić wielowymiarowość i polifoniczność Krakowa, różnorodność „map” i szlaków, które przez to miasto wiodą i o nim opowiadają” – wyjaśnia kuratorka wystawy a zarazem kierownik projektu badawczego, Anna Niedźwiedź. „Ta sama przestrzeń dla jednych może stanowić świętość, odnosząc do religii lub wspólnotowej pamięci. Dla innych może być po prostu wartą zobaczenia atrakcją albo nawet miejscem pustym, niedostrzeganym i pomijanym”.

Wystawa przypomina, że miasto to organizm żywy, zmienny, a jego przestrzeń tworzona jest poprzez interakcje z ludźmi. Opowieść o tych „ludzkich mapach” oraz wyobrażeniach na temat dziedzictwa i sacrum stanowi zaproszenie do rozmowy o kształcie dzisiejszego Krakowa. Autorzy pragną zwrócić uwagę także na tematy trudne i konflikty pojawiające się na przykład tam, gdzie krzyżują się ścieżki mieszkańców, turystów, pielgrzymów, rozmaitych grup czy instytucji.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<