Wyspiański

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 28 listopada 2017, 18:00 - niedziela, 28 kwietnia 2019

Artysta totalny: malarz, grafik, poeta, dramatopisarz, scenograf, reformator teatru, bezkompromisowy wizjoner. Choć jego idee – czasem kontrowersyjne z dzisiejszego punktu widzenia, jak projekt przebudowy wawelskiego wzgórza na polskie Akropolis – nie zawsze doczekały się realizacji, duch jego sztuki i osobowości przenika miasto do dziś.

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada blisko 900 dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907). Sam autor przekazał instytucji monumentalne pastelowe projekty witraży do okien katedry krakowskiej. A w roku śmierci twórcy Wesela powstał komitet złożony z wybitnych przedstawicieli ówczesnego życia artystycznego i naukowego Krakowa mający czuwać nad gromadzeniem w Muzeum Narodowym spuścizny po „czwartym wieszczu”.

Prawie całą tworzoną przez lata kolekcję będziemy mogli podziwiać na wystawie Wyspiański (od 28 listopada) zorganizowanej w rocznicę śmierci artysty w Gmachu Głównym MNK. Zaprezentowany zostanie duży zbiór rysunków, obejmujący m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne, malarstwo portretowe i pejzażowe, a także projekty dekoracji dla krakowskiego kościoła oo. Franciszkanów, katedry na Wawelu i Domu Towarzystwa Lekarskiego. Zobaczymy rzemiosło, rzeźbę, grafikę oraz książkę artystyczną. Monograficzny pokaz będzie okazją do przekrojowego spojrzenia na twórczość młodopolskiego artysty, który różne dziedziny sztuki łączył w spójną całość, a jego artystyczna wizja „przetworzona siłą talentu w oryginalny, swoisty styl narodowy” do dziś kształtuje polską tożsamość. (dd)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.