Spotkanie z Elżbietą Cherezińską

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 28 października 2017, 19:00

Dorobek pisarski Elżbiety Cherezińskiej jest imponujący. Od debiutanckiej opowieści o życiu Szewacha Weissa, byłego ambasadora Izraela w Polsce w roku 2005 a potem równie fascynującej rekonstrukcji wspomnień sekretarki Chaima Rumkowskiego, niemal co roku ukazują się kolejne powieści historyczne˛. Najpierw cykl o Wikingach "Północne Drogi" a później bijący rekordy popularności sequel o Piastach: "Korona śniegu i krwi", "Niewidzialna korona" i wydana w 2017 roku "Płomienna korona". Ta właśnie historyczna trylogia ma zostać przeniesiona na ekran w formie serialu. W zapowiedziach tej mega produkcji czytamy że "europejskie zapotrzebowanie na seriale historyczne jest duże, a materiał literacki jest na poziomie takich produkcji telewizyjnych jak "Dynastia Tudorów" produkcji BBC czy kanadyjsko-węgiersko-irlandzki serial pt. "Rodzina Borgiów"

Książki Cherezińskiej to w równej mierze powieść o historii Polski, jak i krajów skandynawskich czy Niemiec. Opowiadają przede wszystkim o władzy i jej zdobywaniu.
"Kiedy szukam tematu do książek, ważna jest dla mnie opowieść 'ponad tekstem': składanie rozbitego kraju, podzielonego na dzielnice, gdzie bracia zwracają się przeciwko sobie - to wydało mi się bardzo ciekawe". Nawiązując do postaci króla Władysława Łokietka oceniła, że "jest naszym zwierciadłem" - "składał przysięgi, których nie zamierzał dotrzymać, po kilku latach rządów nie miał już przyjaciół, został wygnany, doznał wielkiego przeobrażenia duchowego, powrócił i znów był taki, jak wcześniej. To nasza pierwsza królewska dynastia; to oni zainaugurowali to dzieło, jakim jest państwo polskie" - mówi pisarka.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<