15. Krakowski Festiwal Górski

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 1 grudnia 2017 - niedziela, 3 grudnia 2017

Przestrzeń obłędu

Już od wielu lat o tej porze roku można spotkać w Krakowie wszystkich zapaleńców, którzy kochają góry, wspinaczkę i dobry film miłością obłąkańczą. A my od wielu lat temu górskiemu obłędowi przyklaskujemy! Między 1 a 3 grudnia na Uniwersytet Ekonomiczny po raz 15. zawita Krakowski Festiwal Górski.

Wizytówką festiwalu niezmiennie są dwa konkursy filmowe – polski i międzynarodowy. W tym roku o Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego będzie walczyć 12 dokumentów. Wśród nich premierowo zobaczymy m.in. portret Chrisa Boningtona, jednego z największych alpinistów XX wieku Bonington – Mountaineer (reż. Brian Hall i Keith Partridge) oraz Psycho Vertical (reż. Jen Rendall) przybliżający sylwetkę Andy’ego Kirkpatricka, który przeszedł solo jedną z najtrudniejszych dróg na słynnej, wysokiej na ponad kilometr formacji skalnej El Capitan w dolinie Yosemite. Z kolei w filmie Magic Mountain wspinacz i filmowiec Steve Wakeford poszuka odpowiedzi na pytanie o sens narażania życia w górach.

Kluczowym punktem programu będą spotkania z gwiazdami himalaizmu, alpinizmu i innych ekstremalnych wyczynów. W tym roku do Krakowa przyjedzie m.in. czterokrotna mistrzyni świata we wspinaczce lodowej Ines Papert, wytrawny narciarz i alpinista Davo Karničar ze Słowenii oraz czeski himalaista Marek Holeček. Z festiwalową publicznością spotka się również Ermanno Salvaterra, 62-letni włoski alpinista, który dokonał wielu trudnych przejść i wytyczył nowe drogi w odległej Patagonii.

W programie festiwalu tradycyjnie znalazły się spotkania i prelekcje z biegaczami górskimi, wspinaczami i himalaistami, którzy opowiedzą o swoich osiągnięciach i trudnej drodze do sukcesu. Nie zabraknie licznych warsztatów, szkoleń oraz tradycyjnego kiermaszu książek, sprzętu i odzieży outdoorowej.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.