#opartenafaktach spotkanie z Remigiuszem Ryzińskim

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 27 sierpnia 2017, 16:00

Trzecie spotkanie z cyklu #opartenafaktach – tym razem w ramach Non-fiction. Festiwal reportażu!

Gościem spotkania będzie Remigiusz Ryziński, autor głośnego reportażu Foucault w Warszawie. Tak o książce pisze Rafał Hetman z CzytamRecenzuje.pl: „Remigiusz Ryziński już na samym początku książki przyznaje, że o pobycie filozofa w Warszawie niewiele wiadomo. Prawie nie ma go w dokumentach, prawie zupełnie postać zatarła się we wspomnieniach. Ryziński użył więc postaci Foucault, francuskiego filozofa, zdeklarowanego homoseksualisty, jako pretekstu, by opowiedzieć o gejowskiej Warszawie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Samego Foucault w książce jest mało. Ale to nie szkodzi. Homoseksualny filozof wystarcza jako pretekst, bo historia jaką Ryziński snuje wokół niego jest wystarczająco wciągająca. A w niej najciekawsze wydają się dwa mało znane tematy”.

Remigiusz Ryziński (ur. 1978 w Pucku) – filozof, kulturoznawca, pisarz. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował na Sorbonie pod kierunkiem Julii Kristevy. Napisał pracę doktorską poświęconą Fragmentom dyskursu miłosnego Rolanda Barthesa; w 2012 roku habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Pracuje jako wykładowca akademicki. Stypendysta m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy. Tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Wydał trzy książki akademickie oraz reportaż Foucault w Warszawie.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.