Męczeństwo Joanny d’Arc – film z muzyką na żywo

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 9 września 2017, 20:00

Kolejne wydarzenie z cyklu pokazów filmowych z muzyką na żywo w Absyncie. To okazja, by zobaczyć perełki kina niemego, które pokażemy w towarzystwie autorskich kompozycji Wojciecha Mlekodaja.

❗UWAGA: KONIECZNOŚĆ REZERWACJI – INFORMACJE PONIŻEJ❗

Tym razem zobaczymy wstrząsające dzieło Carla Theodora Dreyera, które w opinii krytyków uchodzi za apogeum artystycznych możliwości kina niemego. „Męczeństwo Joanny d’Arc” (1928), utrzymane w poetyce metafizycznego realizmu, przywołuje na ekranie historyczny proces Dziewicy Orleańskiej z niezrównaną po dziś dzień intensywnością emocji.

Mimo olbrzymiego budżetu duński mistrz zdecydował się na redukcję czasu (akcja toczy się w ciągu jednego dnia) i przestrzeni filmu. Ze zbudowanego przez scenografów i malarzy średniowiecznego Rouen z zamkiem i mostem zwodzonym – wykorzystał tylko pięć obiektów, a ascetyczne dekoracje i kostiumy nie odwracają uwagi od niezwykłej ekspresji aktorów. Dzięki temu gra aktorska i natchniona twarz Rene Falconetti pokazywana na dużych zbliżeniach, zapisały się w historii kina jako kreacja „godna historycznego pierwowzoru”. Ten z pozoru statyczny film, kipi dynamiką i kreatywnością montażu, wzorowaną na osiągnięciach radzieckich mistrzów. Na uwagę zasługuje także rzetelny scenariusz oparty na protokołach przesłuchań Joanny, z których zaczerpnięto autentyczne teksty dialogowe.

„Męczeństwo Joanny d’Arc” to artystycznie spełniony eksperyment filmowy, który wytrzymuje próbę czasu nie tracąc nic ze swojej siły oddziaływania. Film Dreyera przez lata zmagał się z cenzurą Kościoła w całej Europie, a spłonięcie źródłowej kopii pozbawiło widzów możliwości zobaczenia go w oryginalnej formie na przeszło pół wieku! Dopiero w latach 80. cudem odnaleziona w magazynie szpitala psychiatrycznego w Oslo i zrekonstruowana kopia – przywróciła kinu jedno z jego największych osiągnięć.

Stworzenie ilustracji muzycznej do tak monumentalnego i dramatycznego dzieła to wielkie wyzwanie, którego podjął się Wojciech Mlekodaj – multiinstrumentalista, student Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<