Bulwar(t) Sztuki 2017: Scena Nocy Letniej

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W ramach tegorocznej edycji Bulwartu Sztuki, podobnie jak rok temu, zapraszamy na cykl teatralny Scena Nocy Letniej. Tym razem czeka nas aż 10 spektakli od końca czerwca do połowy sierpnia. Sprawdźcie rozkład jazdy cyklu! Przypominamy, że wstęp na wszystkie imprezy Bulwartu jest bezpłatny.

24 czerwca 2017
„Matka Gyubala Wahazara” - spektakl w reż. Justyny Kowalskiej
Stworzony w Łaźni spektakl, ponownie do nas wraca - tym razem na malowniczym tle Zalewu Nowohuckiego. Spektakl muzyczny „Matka Gyubala Wahazara” to kompilacja „Matki” oraz „Gyubala Wahazara” Witkacego. To studium relacji toksycznych, zamkniętego, rodzinnego układu matka-syn, w którym twa nieustająca próba sił - walka o władzę, o dominację, o swoje JA. A to wszystko w niepokojącej magmie muzycznej, opartej na śpiewie operowym, melorecytacji oraz innych zabawach z głosem i elektroniką. Oszczędna forma, znakomite aktorstwo, hipnotyzujący śpiew - to nie tylko dobry teatr, ale także wspaniałe pod względem estetycznym przedstawienie, na które można patrzeć bez końca.
Reżyseria i adaptacja: Justyna Kowalska
Scenografia: Grzegorz Borys Roman
Muzyka: Piotr Żyła
Światło: Dariusz Nawrocki
Obsada: Małgorzata Wojciechowska, Marcin Kalisz

01 lipca 2017
„Żywot człowieka zabawnego” - Andrzej Grabowski w autorskim programie kabaretowym
Andrzej Grabowski - bez wątpienia człowiek, który kojarzy się szerokiej publiczności (nie tylko teatralnej) z zabawą i śmiechem. Choć rozpoznawany szczególnie jako główny bohater telewizyjnej serii „Świat według Kiepskich”, Andrzej Grabowski stworzył dziesiątki fascynujących ról teatralnych i filmowych. Oczywiście głównie w emploi… człowieka zabawnego. Tym razem, w autorskim programie kabaretowym z dystansem i odwaga porusza tematy bliskie dojrzałym mężczyznom. Spektakl rozbawi jednak każdego, bez względu na wiek i płeć. Świetna i inteligentna zabawa pełna aluzji, subtelnych niedopowiedzeń, ale także szczerych i bezpośrednich żartów dla widzów dużych i małych. Po spektaklu spotkanie z aktorem.

08 lipca 2017
„Pojedynek - zabawa w detektywa”
Jan Peszek i Błażej Peszek niejednokrotnie współpracowali z Łaźnią. Pojawili się też razem na scenie w spektaklu „Wejście smoka. Trailer” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Na Bulwar(t)cie pokażą kolejne przedstawienie, w którym ojciec i syn występują razem na scenie. W „Pojedynku” pisarz Andrew Wyke zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla. Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe. Widz i policja prowadząca śledztwo wpadają w sieć pułapek, zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy. Jan Peszek pojawia się w roli kabotyńskiego literata – milionera zdradzanego przez młodą żonę - a Błażej Peszek kreuje postać Jej kochanka, wpadający w pułapkę zastawioną przez zazdrosnego pisarza poczytnych kryminałów. To będzie niezapomniana noc! Po spektaklu spotkanie z aktorami, podczas którego opowiedzą, czy rodzinne granie to frajda, czy… pojedynek.
Przekład: Cecylia Wojewoda
Adaptacja tekstu: Błażej Baraniak
Reżyseria: Błażej Peszek
Scenografia: Mariusz Twardowski
Kostiumy: Julia Kornacka
Obsada: Jan Peszek i Błażej Peszek

16 lipca 2017
„ADHD i inne cudowne zjawiska. Wykład nieprzewidywalny” - spektakl Joanny Szczepkowskiej
Po ogromnym sukcesie jednej z ostatniej produkcji Łaźni Nowej - „Pelci”, Joanna Szczepkowska przypomina w Krakowie swoje wcześniejsze przedstawienie, w którym na scenie spotyka się z córką. Szczepkowska to prawdziwy człowiek-orkiestra. Spektakl „ADHD i inne cudowne zjawiska” to jeden z jej autorskich spektakli, w którym znana głównie jako aktorka artystka, nie tylko gra, ale także jest odpowiedzialna za tekst i reżyserię. Joanna Szczepkowska od dawna interesuje się zjawiskiem ADHD u dorosłych, a efektem tych zainteresowań jest komedia, którą napisała korzystając ze swoich obserwacji. Jak mówi autorka, wielu widzów odnajduje tu „trochę siebie” niezależnie od tego, czy uważają się za ADHD - owców czy nie. Wielu też wychodzi z tego przedstawienia widząc inaczej swoje cechy i wady najbliższych. Choć skłania do refleksji, to przedstawienie jest w pierwszej kolejności świetną zabawą.
Tekst i reżyseria: Joanna Szczepkowska
Obsada: Joanna Szczepkowska, Hanna Konarowska

22 lipca 2017
„Quo Vadis” - spektakl Teatru Montownia
Bezsprzeczny hit Łaźni Nowej ponownie na deskach Bulwar(t)u! Aktorzy Teatru Montownia to mistrzowie sprawnych, pełnych humoru adaptacji klasycznej literatury. Jeśli „Quo Vadis” kojarzy Wam się ze szkolnymi męczarniami, to koniecznie przyjdźcie na Bulwar(t), aby zmienić zdanie. Szybkie tempo akcji, okraszone ciętym dowcipem, zawrotną prędkość aktorskich metamorfoz podkręcą jeszcze piosenki i muzyka grana na żywo, również w wykonaniu wszechstronnych aktorów: Adama Krawczuka, Marcina Perchucia, Rafała Rutkowskiego, Macieja Wierzbickiego. Skąd w czterech aktorach takie pokłady dobrego humoru? Skąd czerpią inspiracje do scenicznych żartów? O to zapytamy ich podczas spotkania po spektaklu.
Autor: Henryk Sienkiewicz
Reżyseria: Rafał Rutkowski
Scenografia: Małgorzata Szydłowska
Muzyka: Wiktor Stokowski
Reżyseria światła: Małgorzata Szydłowska
Obsada: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Wiktor Stokowski

29 lipca 2017
„Baśnie z 1001 bloku” - spektakl Magdy Miklasz
Nowa Huta nieustannie kojarzy się z blokowiskiem. Ale czy wiecie, jakie historie kryją się w otaczających Zalew Nowohucki budynkach? Głównym bohaterem muzycznej opowieści Magdy Miklasz jest blok numer 19 – socjalistyczny mrówkowiec, jakich tysiące budowano w „tamtych czasach”. Jego dźwięki, kolory, liczby, fauna i flora, ale przede wszystkim ludzie – mieszkańcy i ich historie. Scenariusz powstał na bazie międzypokoleniowych spotkań autorów z lokatorami bloku, którzy wspólnie wyruszyli w podróż opowieści, anegdot i fantazji, tworząc nową mitologię „pokolenia wielkiej płyty”. W przedstawieniu biorą udział, obok profesjonalnego zespołu artystów, starsi i młodsi mieszkańcy, sąsiedzki chór, żonglerzy ognia oraz.... lalki, których nie powstydziłby się twórca Muppet Show – Jim Henson. To wszystko sprawia, że „Baśnie z 1001 bloku” to prawdziwie rodzinny spektakl, który w Łaźni Nowej porywa zarówno najmłodszych, jak i najstarszych. Teraz pierwszy raz porwie bulwar(t)ową publiczność!
Reżyseria: Magda Miklasz
Autorzy: Adam Miklasz, Magda Miklasz
Scenografia: Ewa Woźniak
Multimedia: Adam Zapała
Muzyka: Andrzej Bonarek, Anna Stela
Przygotowanie wokalne aktorów i prowadzenie chóru: Joanna Wójtowicz
Obsada: Karolina Burek, Michał Karwowski, Małgorzata Biela, Agnieszka Makowska, Adrian Gawlik, Tomasz Talerzak, Natalia Sakowicz, Hanna Napora, Anna Haftarczyk, Dominika Dyba, Marzena Kochańska, Janina Zarzycka-Bem, Ewa Michałowicz, Grażyna Ladra, Anita Staszczak
Gra zespół w składzie: Jacek Długosz - gitara, Wojciech Szwugier - bas, Michał Pamuła – perkusja

5 sierpnia 2017
„Bóg, ja i pieniądze” - monodram Hanny Bieluszko
Hanna Bieluszko wraca na plenerowe deski łaźni po wielu latach od swoich występów jeszcze w Stowarzyszeniu Teatralnym Łaźnia, które mieściło się na krakowskim Kazimierzu. „Bóg, ja i pieniądze”, monodram wybitnej aktorki teatralnej i filmowej, to ambiwalentna opowieść o wielkiej miłości, która może zdarzyć się zawsze… Bohaterkę, Marię, spotykamy podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła.
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Scenografia:Maciej Wojtyszko
Muzyka: Bolesław Rawski

06 sierpnia 2017
„Novecento” - monodram Błażeja Wójcika
Kolejny powrót po latach na plenerowe deski Łaźni! Błażej Wójcik, niegdyś łaźniowy aktor, jeszcze za czasów Stowarzyszenia „Łaźnia” na krakowskim Kazimierzu, potem aktor Teatru im. J. Słowackiego, obecnie jeden z czołowych artystów wrocławskiego Capitolu. W monodramie „Novecento” brawurowo, barwnie i w pięknym stylu pokazuje swój aktorski kunszt. Novecento to niezwykła opowieść jednego z najwybitniejszych współczesnych włoskich pisarzy, autora słynnego Jedwabiu. I równie niezwykły bohater – wybitny pianista-samouk o przydomku Novecento, który jako niemowlę został porzucony przez rodziców na statku kursującym między Europą a Ameryką i nigdy nie zszedł na stały ląd. Baricco odsłania fascynujący świat genialnego muzyka. Przestrzeń tego świata tworzą: horyzont morza, chybotliwy pokład i osiemdziesiąt osiem klawiszy fortepianu. Jednak znajdzie się w nim miejsce na wszystko, co najważniejsze – twórczość, pasję i prawdziwą przyjaźń. Historię Novecento opowiada jego najbliższy przyjaciel - trębacz z okrętowej orkiestry. Na podstawie tego tekstu Giuseppe Tornatore nakręcił słynny film 1900: człowiek legenda (La leggenda del pianista sull’oceano) z Timem Rothem w tytułowej roli. Błażej Wójcik na Bulwar(t)cie pokaże monodram, z którym po raz pierwszy zmierzył się kilka lat temu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Znakomity zestaw realizatorów i samotny wykonawca – ich współpraca zaowocowała wtedy świetnym spektaklem. Na tyle wyjątkowym, że zdarzyła się drugi raz, we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol. Po spektaklu porozmawiamy z Błażejem Wójcikiem o tym, jak muzyka zmienia teatr i… jak zmiana teatru zmienia aktora.
Tekst: ALESSANDRO BARICCO
Przekład: HALINA KRALOWA
Scenografia: DAMIAN STYRNA
Muzyka: MARCIN LUTROSIŃSKI, ŁUKASZ WÓJCIK, TYMON TYMAŃSKI

12 sierpnia 2017
„Dziecko dla odważnych”
„A więc będziecie mieli dziecko. Gratulacje. A może to przyjaciołom urodzi się dzidziuś? To wspaniale. Myślicie sobie, że jest pięknie. I macie rację. Myślicie sobie, że wasze życie się zmieni – macie rację. Marzycie o życiu jak z obrazka w piśmie ilustrowanym: wy zrelaksowani, a uśmiechnięty maluszek rozkosznie gaworzy – no cóż, to nie do końca prawda. Sądzicie, że wasze życie się nie zmieni? Nic bardziej błędnego. Wasze małżeństwo przewróci się do góry nogami, zaczną się kłopoty w pracy i będziecie zmęczeni tak jak nigdy, i być może jedno z was zwariuje. Myślicie sobie, że to przesada? Ha, żeby to była choć połowa prawdy.” „Dziecko dla odważnych” to poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają mieć dzieci, mają dzieci i chcą ich więcej, dla tych, co maja dzieci i maja ich serdecznie dość. Ci którzy dzieci nie mają i nie zamierzają za żadne skarby świata ich mieć również znajdą w tym tekście wiele dla siebie.
Adaptacja i reżyseria: Justyna Kowalska
Scenografia: Ewa Pietras
Muzyka: Michał Dymny
Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski
Światło: Dariusz Nawrocki
Asystent reżysera: Agnieszka Zieleziecka

13 sierpnia 2017
Wieczór Impro KRK
Teatralny program Bulwar[t]u zamkniemy jedną z najtrudniejszych dla aktora sztuk - sztuką improwizacji. Grupa Impro KRK opanowała ją do perfekcji. Teatr improwizowany opiera się na spontaniczności, tworzeniu scenariusza na oczach widzów. Inspiracją przedstawień są często sugestie zaczerpnięte od widzów, a scenariusz jako taki nie istnieje. Dzięki temu widz staję się świadkiem niepowtarzalnego wydarzenia. Teatr improwizowany leży u podstawy warsztatu wielu aktorów, będących w światowej czołówce – jest to sztuka wymagająca pełnego skupienia, zaangażowania i zmysłu obserwacji. Grupa składa się w większości z zawodowych aktorów, na co dzień współpracujących z teatrami repertuarowymi. Część zespołu spotkacie też w sezonie na deskach Łaźni Nowej. Członkami grupy są: Jacek Englisz, Aleksander Fiałek, Karina Grabowska, Mateusz Janicki, Michał Kitliński, Krzysztof Piątkowski, Wiktor Loga - Skarczewski, Maciej Półtorak, Maciej Sajur, Zuzanna Skolias, Wanda Skorny, Maria Spiss, Olga Szostak, Marta Waldera. Podczas pokazów grupa występuje w różnych składach osobowych.

udostępnij

więcej

  • Wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.