Punkty za pochodzenie: debata

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 29 czerwca 2017, 18:00

Debata inspirowana książką Punkty za pochodzenie. Powojenna modernizacja i uniwersytet w robotniczym mieście.
W dyskusji udział wezmą: Marta Kurkowska-Budzan, Marcin Jarząbek, Tomasz Majewski oraz autorka Agata Zysiak.

Punkty za pochodzenie to książka o projekcie socjalistycznego uniwersytetu powołanego w Łodzi w 1945 roku. Ujmując powojenną odbudowę Polski jako modernizację, śledzi próby otwarcia szkolnictwa wyższego dla klas pracujących. Podejmuje zarówno tematy naukowe, polityczne, jak i dotyczące dokonującej się zmiany społecznej: rozbudzonych nadziei, reform i ich społecznych konsekwencji.

Z recenzji prof. Michaela D. Kennedy'ego:
„Kiedy rozważam jakość pracy naukowej, staram się brać pod uwagę nie tylko bogactwo materiału empirycznego oraz naukową i teoretyczną głębię badania, które to elementy są obecne w recenzowanej pracy. Mam przed wszystkim nadzieję dowiedzieć się czegoś ważnego. W przypadku końcowych ustaleń pracy uważam, że mamy do czynienia z tego typu istotnym i empirycznie udokumentowanym odkryciem naukowym”.

 Z recenzji prof. dr. hab. Włodzimierza Wincławskiego:
„W książce Agaty Zysiak dostrzegam krytycyzm w postrzeganiu rzeczywistości społecznej powojennej Polski, co pozwoliło Autorce na postawienie wielu celnych pytań. Zaowocowało to walorami dzieła: wskazaniem luk w badaniach powojennych dziejów Polski, próbą wypełnienia tych luk, pokazaniem sprzeczności i wielowymiarowości dokonujących się procesów modernizacyjnych, na co nie zdobyła się dotąd historiografia, przynosząca spłaszczony obraz rzeczywistości”.

Agata Zysiak – socjolożka kultury, pracę doktorską, na podstawie której powstała prezentowana książka, obroniła na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się socjologią historyczną i badaniami biograficznymi, obecnie pracuje nad porównaniem przemian klasy robotniczej w miastach poprzemysłowych. Współautorka książki „Opowiedzieć uniwersytet” (Łódź 2015, 2016).

Marcin Jarząbek – pracownik Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ, interesuje się historią społeczną i kulturową Europy Środkowej XIX i XX w. Zajmuje się także historią mówioną oraz problematyką pamięci zbiorowej. Współautor książki „”Twórca – dzieło – badacz: Między dyscyplinami humanistyki” (Kraków 2013).

Tomasz Majewski – dr hab. prof UJ, kulturoznawca i filmoznawca związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, wcześniej wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Autor książki „Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna” (Łódź 2011). Redaktor tomów: „Memory of the Shoah. Cultural Representations and Commemorative Practices” (2010), „Rekonfiguracje modernizmu. Nowoczesność i kultura popularna” (Warszawa 2009) i „Pamięć Shoah. Kulturowe reprezentacje i praktyki upamiętnienia” (Łódź 2009).

Marta Kurkowska-Budzan – adiunktka w Instytucie Historii UJ, zajmuje się metodologią historii i społeczno-kulturową historią Polski XX w., autorka m.in. książek „Antykomunistyczne podziemie zbrojne na Białostocczyźnie. Analiza współczesnej symbolizacji przeszłości”, (Kraków 2009) i „Stadion na peryferiach” (Kraków 2016, wspólnie z Marcinem Stasiakiem).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<