Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 24 lipca 2017, 18:00 - niedziela, 5 listopada 2017

Rzeźbiarz i architekt Ivan Meštrović (1883-1962) to jeden z najważniejszych chorwackich artystów XX wieku. Chłopski syn z Dalmacji, wykształcony w Wiedniu i zafascynowany twórczością Auguste’a Rodina, członek Secesji Wiedeńskiej – tworzył i wystawiał w najważniejszych ośrodkach Europy i w Ameryce. W swoich dziełach łączył dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. Niektórzy dostrzegają w nich metaforę losu Chorwatów pozostających przez stulecia na rozdrożu chrześcijaństwa i islamu, prawosławia i katolicyzmu, kultury elitarnej i ludowej. Meštrović działał także na polu społecznym i politycznym. Będąc zadeklarowanym chorwackim patriotą, równocześnie popierał przed II wojną światową ideę wielonarodowościowego państwa jugosłowiańskiego. Jednak po przejęciu władzy w Jugosławii przez komunistów wyemigrował w 1947 roku do Stanów Zjednoczonych w proteście przeciw totalitarnemu systemowi.

Dzieła Meštrovića rozsiane są po rodzinnej Dalmacji, ale i całej byłej Jugosławii oraz wielu innych miejscach na świecie. Stworzył ikoniczne dla chorwackiej kultury kompozycje rzeźbiarskie oraz rzeźbiarsko‑architektoniczne, m.in. pomnik Grgura Ninskiego w Splicie, mauzoleum rodziny Račić w Cavtacie czy pomnik Historii Chorwata w Zagrzebiu. Wystawa Adriatycka epopeja. Ivan Meštrović w Międzynarodowym Centrum Kultury, przygotowana we współpracy z Muzeji Ivana Meštrovicia: Galerija Meštrović w Splicie i Atelijer Meštrović w Zagrzebiu, to pierwsza prezentacja dzieł tego artysty w Polsce. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.