Historia w literaturze fantasy

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 21 maja 2017, 14:30

Ośrodek Badawczy Facta Ficta zaprasza na wykład gościnny prof. dr. hab. Krzysztofa Uniłowskiego z Uniwersytetu Śląskiego Historia w literaturze fantasy. Na przykładzie pięcioksięgu Andrzeja Sapkowskiego.

MIEJSCE: Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ul. Podchorążych 2, sala nr 539 na V piętrze
UWAGA: Wykład będzie nagrywany

OPIS:
Wykład przedstawia funkcje aluzji historycznych w pięcioksięgu Andrzeja Sapkowskiego o przygodach wiedźmina Geralta i jego drużyny. Odniesienia historyczne dotyczą tu przede wszystkim II wojny światowej, ale także podboju części Brytanii przez plemiona germańskie w V/VI wieku czy kolonizacji Ameryki Północnej przez Europejczyków. W dodatku pojawiają się one obok czytelnych odwołań literackich do powieści historycznych Henryka Sienkiewicza, tradycji arturiańskiej czy tekstów kultury osnutych na tle wojen indiańskich. Wszystkie te aluzje podważają autonomię stworzonej przez Sapkowskiego allotopii, podkreślając – na podobieństwo romantycznej ironii kreacyjnej – zależność tego świata od autorskiej kombinatoryki. Jednocześnie sama historia zdaje się tu funkcjonować na prawach rekwizytorni motywów, wątków czy figur. Z takiego punktu widzenia literatura fantasy potwierdzałaby tezę Fredrica Jamesona o utracie poczucia historyczności przez społeczeństwa Zachodu. Wszelako wykład ma ambicję wykazać, że w wypadku Sapkowskiego owa utrata nie ma sensu wyłącznie negatywnego…

Krzysztof Uniłowski — historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, dyrektor Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. I. Opackiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; redaktor kwartalnika literackiego „FA-art” – z pismem związany od pierwszego numeru (1988); autor m.in. książek Polska proza innowacyjna w perspektywie postmodernizmu (1999), Koloniści i koczownicy. O najnowszej prozie i krytyce literackiej (2002), Była sobie krytyka. Wybór tekstów z lat dziewięćdziesiątych i pierwszych (2003), Granice nowoczesności. Polska proza i wyczerpanie modernizmu (2006); laureat nagrody im. Kazimierza Wyki 2010.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.