StrefaEtno / Pizzica Krakowiak Roma – w kręgu tańca

Spektakle taneczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

PIZZICA - KRAKOWIAK - ROMA / w kręgu tańca
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Zapraszamy na weekendowy warsztat poświęcony europejskim tańcom tradycyjnym w kręgu. Warsztaty prowadzone będą przez znakomitych nauczycieli, pasjonatów i specjalistów. Vittoria Agliozzo – specjalistka włoskich tańców z Sycylii i Kalabrii, Piotr Zgorzelski — mistrz tańców polskich niestylizowanych oraz Daniel Sandu — znawca tańców południowoeuropejskich oraz balfolkowych i romskich.
Podczas warsztatów poznamy podstawowe kroki tańców, ale też skupimy się na zgłębieniu ich cechy wspólnej i charakterystycznej, którą jest improwizacja. Skoncentrujemy się na tańcu jako sztuce bycia sobą zarówno w relacji z partnerem, ale też z pozostałymi tancerzami i muzyką.
Warsztat przeznaczony jest dla dorosłych. Umiejętności taneczne nie są wymagane, natomiast otwartość i chęć zabawy, jak najbardziej!
Uczestnicy zostaną wprowadzeni stopniowo od mniej skomplikowanych do bardziej złożonych elementów tańca. Będą mieli także okazję wypróbować nabyte umiejętności podczas wieczornych spotkań tanecznych i koncertów.
Warsztat jest zapowiedzią odbywającego się w lipcu Etnokraków/Rozstaje (19. edycja), który od wielu już lat poprzez koncerty i warsztaty zbliża odbiorców do muzyki i kultury tradycyjnej krajów europejskich i wielu kultur innych kontynentów.
Więcej o Festiwalu: http://www.rozstaje.pl/ oraz http://www.etnokrakow.pl/ Zapraszamy!
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Harmonogram:
sobota 17 czerwca 2017:
10:00 - 11:30 romskie tańce w kręgu – Daniel Sandu i Marta Berdel
11:45 – 13:15 krakowiak niestylizowany – Piotr Zgorzelski i Katarzyna Chodoń
14:45 – 16:15 krakowiak niestylizowany – Piotr Zgorzelski i Katarzyna Chodoń
16:30-18:00 pizzica, tammuriata – Vittoria Agliozzo
19:30 – 22:00 Wieczór praktyczny: Tańce z muzyką mechaniczną, a także na żywo (Krakowski Skład: Daniel Kübler, Arkadiusz Szałata, Katarzyna Chodoń oraz Synántisi/Caristhò) (10*zł/20zł)
niedziela 18 czerwca 2017:
10:00-11:30 romskie tańce w kręgu – Daniel Sandu i Marta Berdel
11:45- 13:15 pizzica, tammuriata, tarantella calabrese – Vittoria Agliozzo
15:00 - 18:00 pizzica, tammuriata, tarantella calabrese – Vittoria Agliozzo
19:30 – 22:00 Wieczór praktyczny: Koncert i tańce: Synántisi/Caristhò i przyjaciele (10*zł/20zł)

*Dla uczestników warsztatów - zniżkowe bilety na Wieczory praktyczne
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Koszt uczestnictwa:
całość 245zł/os (3 warsztaty dziennie + 2 wieczory praktyczne)
oddzielne warsztaty:
60zł/os – Roma – 2x1,5h = 3h
50zł/os – Krakowiak 2x1,5h = 3h
110zł/os – Pizzica 1,5h + 1,5h + 3h = 6h
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Rezerwacje na adres: kasia.chodon@gmail.com
W tytule „Imię Nazwisko, Nazwa warsztatu lub warsztatów, Kraków 2017”.
W odpowiedzi otrzymają Państwo informacje dotyczące potwierdzenia rezerwacji i dokonywania wpłat.
: : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : : :
Kto będzie uczył i czego dokładnie:
**
O tańcach z południa Włoch. Są wykonywane w kręgu, do którego wchodzą po kolei pary. Dzieje się tak podczas festiwali ulicznych, wesel czy wydarzeń związanych z życiem rodzinnym. Siłą tańców Południa jest to, że przy wykorzystaniu relatywnie prostych ruchów tancerze są w stanie wkroczyć w przestrzeń komunikacji i współdzielenia emocji, których nie da się opisać słowami.
W ostatnich latach dzięki ekstensywnym badaniom tradycyjnej muzyki i tańców Włoch, udało się zrekonstruować źródła kultury włoskiej oraz jej zapomniany urok.
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z krokami tanecznymi, zastosowaniem instrumentów perkusyjnych, dynamiką oraz gestami wykorzystywanymi w tańcach takich jak: pizzica pizzica Salentina, tammuriata Campana oraz Sonu a ballu Calabrese
W tradycyjnych tańcach południa Włoch wykorzystuje się gesty podobne do tych wykonywanych przez mieszkańców wsi podczas ich codziennej pracy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się mieszanką różnorakich styli. Istnieje jednak element, który łączy zróżnicowane kultury Południa – KOŁO. To w tworzonych spontanicznie tanecznych kołach uczestnicy mogą wyrazić siebie, odbyć rytuał, czy wspólnie świętować.
**
Vittoria Agliozzo — Sycylijka, od wielu lat zajmuje się badaniem kultury tradycyjnej we Włoszech oraz za granicą. Zgłębia również wiedzę związaną z teatrem, tańcem i muzyką. Od 2003 roku Vittoria poświęca się szczególnie badaniu i nauczaniu tańców i muzyki tradycyjnej południowych Włoch. Występowała m.in. w zespołach takich jak: „La paranza geco”, „Sciaravatra”, „Folk Foli”, „The Melannurca” (z którą stworzyła „Fronni d’alia”) i wielu innych. Nieustannie uczy się i występuje na scenach festiwali oraz organizuje warsztaty i kursy tańców w wielu instytucjach w kraju, oraz za granicą, m.in.: Instytut Grotowskiego, Festiwal Rozstaje/Crossroads Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej (Włochy), Festiwal Śródziemnomorski (Sardynia). Wraz ze swoim partnerem życiowym Mico Corapi tworzy duet Synántisi (https://www.youtube.com/watch?v=eSF57appsEU).
**
Daniel Sandu o swojej metodzie pisze: Rytm, Rumunia i Roma - 3R, czyli podstawa mojego warsztatu tańców folkowych, przeznaczona jest dla wszystkich od 7-go do 77-go roku życia! 3R wiąże się z przyjemnością nauki zarówno tańców ściśle tradycyjnych, jak i ułożonych przeze mnie choreografii wykorzystujących tradycyjne kroki i muzykę… 3R to również wolność w tańcu!

RYTM będzie towarzyszył nam zarówno w muzyce, jak i tańcu. Tak jak inne tańce ludowe, RUMUŃSKI taniec tradycyjny zmienia się pod wpływem czasu: młodzi ludzie tańczą inaczej niż ich dziadkowie. A co z wolnością? Znajdziemy ją w tańcu ROMA. Będzie to wolność improwizacji każdego z nas. W trakcie warsztatów staram się zachęcić uczestników do eksplorowania czegoś więcej niż tylko kroków w tańcu, do włączenia siebie w taniec, do podążania za własnym rytmem.

Daniel Sandu – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańców międzynarodowych oraz stepowania na całym świecie – m.in. w Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Polsce, USA, Azji. Tańczył w rumuńskim zespole „Ensemble Rapsodia Romana”, był tancerzem w Międzynarodowym Teatrze Tańca w Amsterdamie, stał się nauczycielem w przedmiocie „Taniec w edukacji”. Obecnie pracuje także z dziećmi ze specjalnymi potrzebami. Więcej o prowadzącym: www.danielsandu.com

Marta Berdel — pedagog tańców etnicznych, instruktor tańców polskich, muzykoterapeuta, nauczyciel akademicki. Główną jej ideą jest uczenie tańców tradycyjnych w formie niescenicznej i niestylizowanej. Prowadzi warsztaty tańców etnicznych zarówno w Polsce, jak i za granicą (Niemcy, Słowacja) oraz animując potańcówki do muzyki na żywo. Pracuje zarówno z seniorami, młodzieżą uniwersytecką, jak i osobami niepełnosprawnymi (Rzeszów, Boguchwała, Trzebownisko). Współpracuje ściśle ze Studio Ruchu i Edukacji Somatycznej „Dunami” w Rzeszowie. Więcej o prowadzącej: http://www.holinga.pl/
**
O Krakowiaku niestylizowanym -Przedstawiamy wam jedną z wielu możliwości tańczenia krakowiaka w formie zabawowej podczas dzisiejszych potańcówek. Jedną z form krakowiaka jest taniec, składający się z dwóch części. W pierwszej korowód par podąża za pierwszą, która porusza się najczęściej po kole. Kolejną formą, którą się zajmiemy, jest tzw. „mijany”, w której jedna para tańczy wewnątrz kręgu stworzonego przez pozostałych tancerzy. Podczas warsztatu zapoznamy Was z podstawowymi krokami, a także postaramy się stworzyć przestrzeń na nas samych w tańcu, zwłaszcza w momencie tańca solowego pary.
W tradycji taniec ropozczynał się przyspiewką pary wodzącej, co podejmowali w trakcie tańca również pozostali tancerze. Również na warsztacie nie zabraknie tego elementu, chętni będą mieli okazję do wyrażenia nie tylko w tańcu, a także przez krótkie wierszowane teksty.

Piotr Zgorzelski — etnolog z wykształcenia, współtworzy kapelę Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Janusz Prusinowski Trio), w której gra na basach oraz tańczy. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Tańca uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. W 2008 roku powołał do życia wraz z żoną Fundację Czas Tradycji, w której realizuje m.in. projekty upowszechniające wiedzę i umiejętności o polskich tańcach tradycyjnych, natomiast od 2015 roku współpracuje z ImiT współtworząc według autorskiego pomysłu portal www.taniec.edu.pl, który zajmuje się upowszechnianiem wiedzy oraz nauką polskich tańców narodowych, dawnych i tradycyjnych.

Katarzyna Chodoń – Śpiewaczka, animatorka tradycyjnej kultury ludowej. Śpiewa w zespołach Swada, Strojone (Preludium Słowiańskie, Pieśń Gminna) oraz Tadirindum. Prowadzi warsztaty śpiewu i tańca polskiego (m.in. Festiwal Folkowisko od 2013, Folk Caravan w D'Abruzzo w 2014, Festiwal Rozstaje w Krakowie w 2015, Polska Eire Festiwal w 2016). Jest laureatką przeglądu Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej w kategorii śpiewak ludowy w 2015 roku. W swoim dorobku ma nagrania na płycie „Preludium Słowiańskie – ścieżka dźwiękowa” (2014) oraz „Krakowskie – dodaj do ulubionych” (2015). Swoją działalność dokumentuje na blogu: www.kchodon.blogspot.com
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Organizatorzy: Katarzyna Chodoń, Stowarzyszenie ROZSTAJE: u Zbiegu Kultur i Tradycji oraz Muzyki i Folklory.
  • www.rozstaje.pl

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<