Studencki Nocny Klub Filmowy

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Czwartkowe noce w Kinie Pod Baranami to najlepsze, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne filmy z bieżącego repertuaru. To filmy prowokujące do całonocnej dyskusji prowadzonej w studenckim gronie.

3 października, 22.15
MOWA PTAKÓW | Bird Talk
reż. Xawery Żuławski, Polska 2019, 138'
(in PL with EN subtitltes)
☆ FPFF Gdynia 2019: Nagroda Jury Młodzieżowego
Mowa ptaków to niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. Mowa ptaków jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy Na srebrnym globie i Szamance. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

10 października 22.30
JOKER | Joker Movie
reż. Todd Phillips, USA 2019, 122'
(in EN with PL subtitltes)
☆ MFF w Wenecji: Złoty Lew dla Najlepszego Filmu
Historia jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera po raz pierwszy na wielkim ekranie. Przedstawiony przez Todda Phillipsa obraz kultowego czarnego charakteru, Arthura Flecka (Joaquin Phoenix), człowieka zepchniętego na margines, to nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.

17 października, 22.30
BOŻE CIAŁO | Corpus Christi
reż. Jan Komasa, Polska 2019, 115'
☆ Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019:
Złote Lwy - Najlepszy reżyser,
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca (Eliza Rycembel),
Najlepszy scenariusz,
Nagroda Publiczności,
Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych,
Kryształowa gwiazda Elle,
Nagroda Dziennikarzy,
Nagroda Dziennikarzy,
Nagroda festiwali i przeglądów filmu polskiego za granicą,
Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych
☆ MFF w Wenecji: Nagroda Label Europa Cinemas
Historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza, zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw... Pozostałą część obsady dopełniają utalentowani aktorzy młodego pokolenia – Tomasz Ziętek (Cicha Noc, Konwój) i Eliza Rycembel (Obietnica, Carte Blanche), zdobywcy prestiżowych wyróżnień dla najlepszych aktorów festiwalu w Gdyni – Aleksandra Konieczna (Ostatnia Rodzina) i Łukasz Simlat (Amok) oraz Leszek Lichota – główna gwiazda jednego z najpopularniejszych krajowych seriali – Wataha. Autorem nagrodzonego w konkursie Script Pro scenariusza do Bożego Ciała jest Mateusz Pacewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr. (Wołyń, Bogowie, Drogówka). Fascynującą muzykę do filmu skomponował wybitny duet kompozytorów, Evgueni i Sacha Galperine, autorzy muzyki do takich filmów jak Niemiłość Andrieja Zwiagincewa,Przeszłość Asghara Farhadiego czy ostatnio Dzięki Bogu Françoisa Ozona.

24 października, 22.55
PORTRET KOBIETY W OGNIU | Portrait de la jeune fille en feu
reż. Céline Sciamma, Francja 2019, 119'
(in French and Italian with Polish subtitles)
☆ MFF w Cannes 2019: Złota Palma - najlepszy scenariusz, Queer Palm
☆ MFF w Toronto 2019: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' - nominacja
Opowieść o miłości wyprzedzającej swój czas i intymnej więzi zdolnej przełamać niejedno tabu, ubiera w kostium – akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku – jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Bohaterkami filmu są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Heloiza oraz przybyła z Paryża malarka, Marianna. Ta druga ma namalować portret tej pierwszej, ale w sekrecie: Heloiza nie chce bowiem pozować, buntując się w ten sposób przeciwko przymusowemu zamążpójściu. Marianna dyskretnie obserwuje swoją modelkę, intensywnie tworzy, ale niszczy kolejne wersje obrazu. Czuje, że nie pozna prawdziwego oblicza młodej kobiety tak długo, jak sama będzie ukrywać własne.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.