Diana Lelonek. Liban i Płaszów – nowa archeologia

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 27 kwietnia 2017, 18:00 - niedziela, 18 czerwca 2017

W prezentowanym na wystawie projekcie Liban i Płaszów – nowa archeologia Diana Lelonek zastanawia się nad skomplikowaną historią dwóch miejsc w Krakowie, które rzadko stają się przedmiotem namysłu. Artystka zagłębia się w bogactwo pozostawionych przez naturę i człowieka śladów, odkrytych przez nią na terenie kamieniołomu Liban i obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Prace Lelonek bazują na procesach, które zachodzą w przyrodzie, oraz na tym, co owe przekształcenia mówią o przeszłości tych obszarów. Artystka poszukuje śladów prehistorii, trudnej nowszej historii, uwzględnia też współczesne sposoby wykorzystania obu miejsc.

W czasie swoich badań Lelonek odkryła i przeniosła do galerii przedmioty tak różne, jak skamieliny z okresu jurajskiego, ślady obozów pracy z czasów II wojny światowej, pozostawione elementy scenografii do filmu Stevena Spielberga Lista Schindlera oraz śmieci porzucone przez odwiedzających te tereny. Wszystkie te elementy z czasem uległy naturalnym procesom erozji. Zostały zrównane przez przyrodę i złożyły się na jedną historię – skamieliny, elementy scenografii i porzucone puszki pełnią funkcję okazów archeologicznych, odkrywanych i poddawanych refleksji. Budują one narrację wokół powojennej mentalności społeczeństwa, są zapisem czasów i przemian. Wskazują również na obecną funkcję tego obszaru – przestrzeni, w której wyraża się pamięć zbiorowa.

Projekt realizowany przez Lelonek ma charakter badawczy, został zainicjowany przez kuratora Gordona MacDonalda specjalnie dla Miesiąca Fotografii w Krakowie. Do momentu otwarcia wystawy artystka mierzyła się z miejscem, jego historią i współczesną funkcją. Wystawa jest zatem pierwszą, chociaż nie ostateczną prezentacją efektów zainteresowania Lelonek tym zagadnieniem oraz tymi terenami.

Wystawie towarzyszą spacery tematyczne, uczestnicy będą mogli podążać różnymi ścieżkami: historyczną, geologiczną i antropologiczną.

Diana Lelonek, absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, obecnie asystentka w VII Pracowni Fotografii Intermedialnej. Podstawą jej działań jest fotografia, którą łączy z innymi mediami. Interesują ją działania z pogranicza bioartu. Laureatka międzynarodowych konkursów, m.in. ShowOFF na Miesiącu Fotografii w Krakowie i ReGenera-tion 3 w Musée de l’Elysée w Szwajcarii. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Fotografii w Lozannie.

Wystawa w programie głównym Miesiąca Fotografii w Krakowie 2017.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.