Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej.

15 listopada, 18.00
Wieczór autorski Jacka Moskwy – „Tajemnica konklawe 1978 roku”.
Prowadzenie: Janusz Poniewierski
Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego: ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła. Skąd wzięło się w nim takie przeświadczenie? Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski? Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów?
Jacek Moskwa, wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie, biograf Jana Pawła II dotarł do ostatnich świadków tamtych dni – kardynałów, dziennikarzy i bliskich Karola Wojtyły. Nie publikowane dotąd wypowiedzi i fakty to okazja, by zrozumieć, co rzeczywiście stało się w dniach, które zmieniły świat.

22 listopada, 18.00
Wieczór autorski Sławomira Gowina - „Kraj poety”
Prowadzenie: Janusz Paluch
Sławomir Gowin, ur.1965, studiował polonistykę na UW, mieszka w Warszawie i we Lwowie. Pisarz, dziennikarz, poeta, autor i producent filmów dokumentalnych, pisuje także teksty teatralne i estradowe. Opublikował m.in. zbiory wierszy „Biały tydzień”, „Estetyczne przyjemności”, „Chwała ironii”, „Chłopanio”. Zrealizował filmy m.in. „Kawaler Księżyca”, „Książę wina”, „Czerwone i czerwone”. Jako publicysta specjalizuje się w historii i literaturze.
O książce: „Kraj poety” opowiada o niezwykłych dziejach Krymu, od jego barwnej prehistorii po czasy współczesne, poprzedzające putinowską aneksję w 2014 roku. Choć inspiracją są tropy Adama Mickiewicza i jego „Sonetów krymskich”, książka nie jest wykładem z historii czy literatury. To raczej reportaż historyczny, literacki i przygodowy zarazem. Autor prowadzi czytelnika przez stulecia wielkich emocji jakie rządziły tym niewielkim skrawkiem ziemi, próbując jednocześnie dociec co sprawiło, że młody, zagubiony, zakochany i spragniony wolności poeta trwale zaanektował odległy półwysep do polskiej kultury. Droga do rozwiązania tej zagadki wiedzie czasem daleko od znanych szlaków, nie znuży jednak tych, którzy ciekawi są prawdy głębszej niż czcigodnie ułożone życiorysy wielkich Polaków.

6 grudnia, 18.00
Wieczór autorski Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej  – „Krąg ochronny”.
Prowadzenie: Jadwiga Malina
Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska – poetka, dramatopisarka, redaktorka. Autorka  poemiku i tu, i tu (2014), wyróżnionego w konkursie Miasta Krakowa na Książkowy Debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej w 2014 r. i nominowanego do nagrody Złoty Środek Poezji 2015, a także tomiku poezji Szczęściodoły (2016). Autorka scenariuszy i sztuk teatralnych dla dorosłych i dzieci. Publikowała m.in. w: „Migotaniach”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Tyglu Kultury”, „Wyspie”, „Kwartalniku Artystycznym”, „ Dialogu”.

13 grudnia, 18.00
Tadeusz Śliwiak - „Płonący gołębnik”
Prowadzenie: prof. Marek Karwala
Recytacja: Jakub Kosiniak
Tadeusz Śliwiak - poeta, autor literatury dziecięcej, dziennikarza, aktor. Debiutował w 1947 roku. Szerokim odbiorcom kultury najbardziej znany jest jako autor słynnego hymnu Piwnicy Pod Baranami - "Ta nasza młodość". Album poezji wojennej Tadeusza Śliwiaka wydany został w ramach projektu przygotowanego przez córkę poety - Weronikę, z okazji 90-tych urodzin poety. Autorem znakomitych grafik-obrazów jest krakowski malarz, rysownik, grafik - Marcin Koleśnik - absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

20 grudnia, 18.00
Wręczenie Nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia
Jerzy Illg – „Zagram ci to kiedyś. Stanisław Radwan w rozmowie z Jerzym Illgiem”
Stanisław Radwan – legenda polskiego teatru, kompozytor i pianista, w rozmowie z przyjacielem i wydawcą Jerzym Illgiem wspomina współpracę z Konradem Swinarskim, Jerzym Grzegorzewskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Zygmuntem Hübnerem, odsłaniając kulisy wielu słynnych przedstawień. Opowiada o bojach z cenzurą, teatralnych przygodach i podróżach, o znaczeniu mistrzów i ciągłości w kulturze, ale szczerze mówi także o okresie picia i słynnym, notorycznym spóźnialstwie. Odtwarza niezwykłą atmosferę rodzinnego domu, kreśli piękne portrety rodziców, kobiet swojego życia, legendarnych profesorów Szkoły Muzycznej i ważnych ludzi, których miał szczęście poznać: Karola Wojtyły, Krzysztofa Pendereckiego, Ewy Demarczyk, Piotra Skrzyneckiego, Nadii Boulanger, Pierre’a Schaeffera, Franciszka Starowieyskiego, Romana Polańskiego.

21 grudnia, 18.00
„Opowieść wigilijna – powiedziane po krakowsku”
Prowadzenie: Andrzej Kozioł i Michał Kozioł
W Klubie pod Gruszką odżyją dawne Święta Bożego Narodzenia. Wrócą we wspomnieniach nie tylko niegdysiejsze obfite śniegi, ale także zapach wanilii i płonących na drzewku świeczek, płomyki odbijające się w szklanych bańkach, ciepło kaflowego pieca, cichy trzask łamanego opłatka i daleka nuta kolędy. A to wszystko będzie „powiedziane po krakowsku”.
Wystąpią: Anna Madej - dwukrotna zdobywczyni I Nagrody na V i VII Festiwalu Godki Krakowskiej, Miłosz Hanula i Ziemowit Duch: laureaci II miejsca Konkursu Gwary Krakowskiej Festiwalu "Krakowska Godka - Modlnica'2018" i Daria Duda: Zapraszamy na to spotkanie wszystkich krakusów, krakauerów, a także i tych, którzy dopiero uczą się, jak żyć w Krakowie.
Andrzej Kozioł - dziennikarz, pisarz. Wieloletni redaktor „Dziennika Polskiego”, autor dwudziestu książek, przede wszystkim poświęconych Krakowowi, m.in. „Na krakowskim Rynku”, „Na krakowskich Plantach”, „Na krakowskich ulicach”, „W krakowskich knajpach”.
Michał Kozioł - krakauerolog, regionalista, miłośnik Krakowa oraz Małopolski, a przede wszystkim Zwierzyńca i Półwsia Zwierzynieckiego.

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.