Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Czekają nas rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej. Salon będzie też zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.

30 listopada, 18.00
Jak się hipnotyzuje bezrobotnego fryzjera czyli Bestia znad rzeki. Kroniki kryminalne. Spotkanie z Markiem Sołtysikiem.
Odrażające zbrodnie w modernistycznych apartamentach, trudne do rozwikłania motywy nikczemnych czynów, bezczelne oszustwa wykorzystujące oczywistą naiwność ambitnych marzycieli pod szyldem wytwórni filmowej lub klubu towarzyskiego, morderstwa zaplanowane z flegmą bestii, wreszcie zabójstwa ze strachu i obrzydzenia.
Marek Sołtysik (ur. 1950) – poeta, powieściopisarz, scenarzysta, malarz i krytyk sztuki, także redaktor, korektor, recenzent, dziennikarz i reporter, w latach 1975–1979 asystent krakowskiej ASP, obecnie prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko Artystycznym UJ.

7 grudnia, 18.00
Spotkanie z  Michałem Witkowskim i rozmowa o jego najnowszej książce Wymazane.
Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIRów „Tijuana”. Kilka bloków postawionych na bagnach, w próżni. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, Harlequin a rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej.  Pięknego Damiana fascynują jedynie ciała stare, grube i porozciągane, a królowa pieczarek Alexis ma wobec niego podstępny plan. Historia pęcznieje od żądz i emocji. – Michał Witkowski, kronikarz Polski z pazłotka, dykty i blachy falistej, stworzył nową baśń o tej dziwnej krainie z „wymazaną” tożsamością. Nie przestał być sobą, ale już na pierwszy rzut oka widać, że w Wymazanym obok absurdalnego poczucia humoru i groteski pojawia się nowy ton – poważny, miejscami gorzki.  Akcja tej napisanej z niewiarygodnym epickim rozmachem powieści dzieje się m. in. we współczesnej Polsce, średniowieczu, przedwojennym i wojennym Grudziądzu, a nawet na Malediwach. Zapomnijcie o Lubiewie, witajcie w Wymazanym!
Michał Witkowski: Enfant terrible polskiej literatury. Laureat Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Gdynia, trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (w tym finalista), finalista Angelusa. Tłumaczony na ponad trzydzieści języków.

14 grudnia, 18.00
Spotkanie z  Piotrem Tymińskim – autorem poruszającej powieści Wołyń. Bez litości.
Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełni nieustanna walka o przetrwanie. Dynamicznie rozwijająca się akcja książki ukazuje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość sowieckich partyzantów. Tłem dla opisanych wydarzeń są urokliwe plenery, gdzie żyją ludzie przywiązani do tradycji i ziemi. Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach.
W ostatnich miesiącach bardzo wiele uwagi w dyskusji publicznej poświęcono zagadnieniu tragicznych wydarzeń wołyńskich, jak to miały miejsce w latach 1943–1944 na polskich kresach wschodnich. Oczywiście, przyczyną i katalizatorem ku podjęciu tego tematu stał się głośny film Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”, który dał początek szeregowi dyskusji, publicznych debat, ogromnej liczbie dokumentalnych produkcji i publikacji literackich, poświęconych dramatowi „Rzezi wołyńskiej”. Publikacji zarówno w ujęciu naukowym, jak i jak najbardziej prozatorskim. I właśnie o takiej pozycji, będącej barwną, poruszającą i niezwykle emocjonującą powieścią fabularną opartą na prawdziwych wydarzeniach, chciałabym opowiedzieć dziś w niniejszej recenzji. Książka ta nosi tytuł Wołyń. Bez litości i stanowi debiut literacki Piotra Tymińskiego.
Piotr Tymiński – urodzony w 1969 r., absolwent historii kultury w dziedzinie mniejszości narodowych w Polsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2017 r. wydał powieść historyczną opartą na zdarzeniach autentycznych „Wołyń. Bez Litości”, edytowaną przez Wydawnictwo Novae Res.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.