Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej.

13 września, 18.00
Wieczór autorski Marka Sołtysika – „Klan Kossaków”.
Prowadzenie: Jadwiga Malina
O rodzinie Kossaków wiele już napisano, nie wyłączając dzieł i zapisków stworzonych przez samych jej członków. Marek Sołtysik podjął próbę opowiedzenia losów tej barwnej familii na nowo i choć niepodobna oczekiwać tutaj merytorycznych niespodzianek, to jest w jego gawędzie spora doza świeżości.
„Czy tą książką zdołałem zatrzymać na chwilę ducha tego miejsca i tamtych czasów?” – pyta autor w ostatnim zdaniu „Klanu Kossaków”. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!
Tekst: Agnieszka Kantaruk
20 września, 18.00
Wieczór autorski Wojciecha Jagielskiego  – „Na wschód od zachodu”.
Prowadzenie: Katarzyna Wardzała
Najnowsza książka autora Modlitwy o deszcz i Wszystkich wojen Lary to zupełnie nowe spojrzenie na Wschód. To świat widziany oczami tych, którzy gnani chęcią uwolnienia się od zachodniej cywilizacji, docierają w miejsca, gdzie panuje tylko pozorny spokój. Polski dziennikarz, reportażysta i pisarz, długoletni publicysta Gazety Wyborczej. Jest autorem książek dotyczących Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.
27 września, 18.00
Krakowska Książka Miesiąca NAGRODA Wrzesień 2018
„Powiedziane po krakowsku” pod redakcją: Donaty Ochmann i Renaty Przybylskiej
Prowadzenie: dr Stanisław Dziedzic
Oto książka, która nasz język objaśni na Śląsku, w Wielkopolsce, na Mazowszu – „Powiedziane po krakowsku. Słownik regionalizmów krakowskich”. Rzecz ważna, mądra, zacna i potrzebna. Bo nie jest łatwo nas zrozumieć – dlaczego u nas „fliziarz” robi to, czym w innych częściach Polski zajmuje się glazurnik i kafelkarz? Dlaczego „maniureczka” (określenie w zaniku) jest wyrazem podziwu dla kobiety (przeważnie ciała)? O co chodzi z tymi „chodźże” i „zróbże”, a chodzi tak bardzo, że chwalimy się nimi w tramwajach i autobusach? Renata Radłowska – Gazeta Wyborcza Kraków

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.