Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej.

25 października, 18.00
Wieczór autorski Małgorzaty Szejnert poświęcony książce Wyspa Węży. Prowadzenie: Daniel Lis.

8 listopada, 18.00
Wieczór autorski Janusza Drzewuckiego – „Lekcje u Różewicza”
Prowadzenie: Profesor Wojciech Ligęza
Lekcje u Różewicza to książka krytycznoliteracka poświęcona przede wszystkim poezji Tadeusza Różewicza, ale także jego prozie, dramatom i eseistyce. Janusz Drzewucki – towarzyszący wiernie pisarzowi od 1991 roku – kiedy to ukazał się tom Płaskorzeźba – pisze także o jego felietonistyce, satyrach i humoreskach, o autoportrecie wykreowanym w rozlicznych wywiadach prasowych, wreszcie o korespondencji, m.in. z Jerzym Nowosielskim oraz Karlem Dedeciusem, a także o najważniejszych, traktujących o autorze Niepokoju, literaturoznawczych interpretacjach, m.in. Kazimierza Wyki oraz Tadeusza Drewnowskiego. Ponadto Drzewucki pokazuje związki pisarza z matką, z braćmi Januszem i Stanisławem, dialogi, jakie w swojej twórczości prowadził np. z Ezrą Poundem i Czesławem Miłoszem.
Na końcu książki znalazły się listy Różewicza do autora z lat 1996–2014, wyimki z dziennika, w których krytyk opowiada o swoich osobistych kontaktach z pisarzem, a także fotografie przedstawiające Różewicza. Lekcje u Różewicza to świadectwo lektury twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XX i XXI wieku.
Janusz Drzewucki – krytyk literacki, poeta, dziennikarz, wydawca, redaktor miesięcznika „Twórczość”, przewodniczący jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, członek Polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

15 listopada, 18.00
Wieczór autorski Jacka Moskwy – „Tajemnica konklawe 1978 roku”.
Prowadzenie: Janusz Poniewierski
Jan Paweł I zapytany przez jednego ze swoich sekretarzy powiedział, że to nie on powinien zostać papieżem, ale kardynał, który w Kaplicy Sykstyńskiej w czasie konklawe siedział naprzeciw niego: ten, którego wybrał Paweł VI – Karol Wojtyła. Skąd wzięło się w nim takie przeświadczenie? Czy Jan Paweł II rzeczywiście mógł zostać papieżem już w sierpniu 1978 roku, a jadąc na październikowe konklawe, zakładał, że nie wróci już do Polski? Czy jego wybór istotnie mógł być spowodowany niezręczną wypowiedzą kardynała Siri, głównego kandydata do Piotrowego tronu, którą zraził do siebie część kardynałów?
Jacek Moskwa, wieloletni korespondent polskich mediów w Watykanie, biograf Jana Pawła II dotarł do ostatnich świadków tamtych dni – kardynałów, dziennikarzy i bliskich Karola Wojtyły. Nie publikowane dotąd wypowiedzi i fakty to okazja, by zrozumieć, co rzeczywiście stało się w dniach, które zmieniły świat.

22 listopada, 18.00
Wieczór autorski Sławomira Gowina - „Kraj poety”
Prowadzenie: Janusz Paluch
Sławomir Gowin, ur.1965, studiował polonistykę na UW, mieszka w Warszawie i we Lwowie. Pisarz, dziennikarz, poeta, autor i producent filmów dokumentalnych, pisuje także teksty teatralne i estradowe. Opublikował m.in. zbiory wierszy „Biały tydzień”, „Estetyczne przyjemności”, „Chwała ironii”, „Chłopanio”. Zrealizował filmy m.in. „Kawaler Księżyca”, „Książę wina”, „Czerwone i czerwone”. Jako publicysta specjalizuje się w historii i literaturze.
O książce: „Kraj poety” opowiada o niezwykłych dziejach Krymu, od jego barwnej prehistorii po czasy współczesne, poprzedzające putinowską aneksję w 2014 roku. Choć inspiracją są tropy Adama Mickiewicza i jego „Sonetów krymskich”, książka nie jest wykładem z historii czy literatury. To raczej reportaż historyczny, literacki i przygodowy zarazem. Autor prowadzi czytelnika przez stulecia wielkich emocji jakie rządziły tym niewielkim skrawkiem ziemi, próbując jednocześnie dociec co sprawiło, że młody, zagubiony, zakochany i spragniony wolności poeta trwale zaanektował odległy półwysep do polskiej kultury. Droga do rozwiązania tej zagadki wiedzie czasem daleko od znanych szlaków, nie znuży jednak tych, którzy ciekawi są prawdy głębszej niż czcigodnie ułożone życiorysy wielkich Polaków.

 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.