Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Czekają nas rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej. Salon będzie też zapraszać i przybliżać osiągnięcia literackie zagranicznych autorów, ze szczególnym uwzględnieniem miast partnerskich Krakowa.

8 lutego 2018, 18.00
Tradycje literackie Zakopanego i  pisarskie relacje łączące stolicę Tatr z Krakowem, będą wiodącymi tematami wieczoru w Salonie Literackim Biblioteki Kraków. Kanwą spotkania będzie książka historyka literatury, prof. Jacka Kolbuszewskiego, pt. „Literatura i Tatry. Szkice i studia”, która w 2017 roku została laureatem Nagrody Literackiej Zakopanego, ufundowanej przez Burmistrza tego miasta po raz pierwszy w 2017 roku, dla najlepszej książki propagującej Zakopane i Tatry. Kolbuszewski pokazuje jak Zakopane stawało się tyglem, gdzie stapiały się ze sobą ingrediencje ludowej góralszczyzny oraz „napływowej” kultury miejsko-artystycznej, tak jury Nagrody oceniło tę publikację, a jej autor napisał o niej m.in., że jest wyborem prac zwieńczającym siedemdziesięciolecie mojej fascynacji Tatrami. Udział w spotkaniu, którego współorganizatorem jest Zakopiańskie Centrum Kultury, zapowiedziało wielu gości z Zakopanego. W roli prowadzących wystąpią prof. Bolesław Faron i red. Maciej Krupa. Wieczór uświetni występ zespołu regionalnego „Giewont”.

15 lutego 2018, 18.00
Biblioteka Kraków zaprasza do Salonu Literackiego na wieczór autorski Moniki Mostowik - Jak patrzeć, żeby zobaczyć?
Monika Mostowik, od zawsze związana z Krakowem, autorka zbiorów opowiadań: Taka ładna, Akrobatki, Histeryjki o May, powieści Wyrzuty oraz dwóch tomów poetyckich: Weź mnie w garść, Jeszcze mnie nie ma wcale. Felietonistka Zadry. W 2016 roku na podstawie jej scenariusza powstał film Urodziny, a rok wcześniej Zguba.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.