Salon Literacki Biblioteki Kraków „Pod Gruszką”

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

W XIV-wiecznej kamienicy przy ulicy Szczepańskiej 1, w barokowej Sali Fontany – jednym z najpiękniejszych zabytkowych pomieszczeń w Krakowie, Biblioteka Kraków zaprasza miłośników książki na spotkania w Salonie Literackim „Pod Gruszką”.

Rozmowy z udziałem twórców, księgarzy i wydawców nie tylko z Krakowa; dyskusje o różnych gatunkach literackich: poezji, prozie i reportażu, książce popularnonaukowej oraz naukowej.

 7 lutego, 18.00
Premiera filmu „Adama Ziemianin. Kochajcie czasem poetę…” (scenariusz i realizacja: Ewa Święs-Kucyba). Spotkanie z poetą Adamem Ziemianinem poprowadzi prof. dr hab. Marek Karwala.
Adam Ziemianin po ukończeniu Studium Nauczycielskiego pracował jako nauczyciel w Brzuśniku w okolicy Żywca. Wkrótce wrócił do Krakowa jako student filologii polskiej na UJ. W 1977 roku podjął pracę dziennikarską w piśmie Kolejarz, później przeniósł się do Echa Krakowa, gdzie pracował do 1997 roku. Obecnie jest dziennikarzem Gazety Krakowskiej. Wcześniej flisował na Popradzie, był inwentaryzatorem, latał też na szybowcach. W wędrówkach poetyckich z Wolną Grupą Bukowina, której liderem był legendarny, nieżyjący już- Wojtek Bellon, poeta odwiedził w 1975 roku Gorzeń Górny- miejscowość rodzinną Emila Zegadłowicza, autora Zmór, Motorów i Powsinóg beskidzkich. Tam poznał jego wnuczkę Marię; ich ślub odbył się w 1976 roku. Mają dwoje utalentowanych dzieci- Halszkę i Kacpra. Ziemianin debiutował wierszem Święty Jan z Kasiny Wielkiej w lutym 1968 roku na łamach Życia Literackiego . Pierwszy tomik Wypogadza się nad naszym domem ukazał się w 1975r. Ryszard Matuszewski, omawiając na łamach Literatury  książki tego roku, za jeden z najciekawszych debiutów uznał właśnie tom Ziemianina. (...)

14 lutego, 18.00
Wieczór autorski Mariusza Urbanka - „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce”. Prowadzenie: dr Karolina Grodziska
Autor najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojciec Koziołka Matołka, nie za bardzo lubił dzieci. Swoich nie miał. Twórca przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet, był mizoginem. Zdeklarowany tradycjonalista i konserwatysta przyjaźnił się ze skamandrytami.
Kochał życie, nienawidził łzawych tragedii, a „Jontka z Halki powiesiłby z czystym sumieniem”. Niektórzy twierdzili, że był „bawidamkiem, kokietującym i mizdrzącym się do czytelników z minoderią salonowej lwicy”. Nałkowska nie cierpiała jego nieznośnego sentymentalizmu. W wydanej w 1953 roku Literaturze międzywojennej pisano, że Makuszyński nie gardzi „tanimi chwytami, schlebiającymi typowym gustom drobnomieszczańskim”.
Mariusz Urbanek – pisarz i publicysta, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor wielu biografii), a ostatnio opowieści o uczonych tworzących lwowską szkołę matematyczną – Genialni. Felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”, kieruje Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jego książka o Kornelu Makuszyńskim zdobyła Nagrodę Literacką Zakopanego.

21 lutego, 18.00
Wieczór autorski Adama Hałata - „Miłość aż po grób”. Prowadzenie: Tomasz D. Kolanek
Miłość aż po grób – opowieść o niezwykłych losach Krzysztofa Grabowskiego, którego fascynacja morzem zapoczątkowana w dzieciństwie, doprowadziła w wieku dorosłym do osiągnięcia historycznego wyczynu żeglarskiego - pierwszego samotnego rejsu Polaka przez Atlantyk, ale też do przedwczesnej śmierci w owianych złą sławą wodach Trójkąta Bermudzkiego. Poprzedzające tragiczny finał 43 lata życia bohatera obfitowały w wydarzenia będące dla niego kolejnymi próbami charakteru. Po sielskim dzieciństwie w bogatym, arystokratycznym domu i okresie buntu w latach nauki w elitarnym, lecz słynącym z surowych rygorów gimnazjum w Chyrowie, prawdziwy egzaminem dojrzałości przyszło mu zdawać w dalekim Santiago de Chile. W obliczu rozwijającej się w tym czasie w Europie wojny, stała się nim decyzja o przeznaczeniu ostatnich pieniędzy na bilet do Anglii i wstąpieniu do Polskich Sił Powietrznych. Służba w 301 Dywizjonie Bombowym i udział w 21 skrajnie niebezpiecznych operacjach bombowych a potem w 22 lotach ze zrzutami dla partyzantów, choć była egzaminem najtrudniejszym w życiu zakończyła się szczęśliwie. Z końcem wojny przyszedł czas dokonywania kolejnych trudnych wyborów i organizowania życia rodzinnego na obczyźnie. Gdy wydawało się, że osiedlenie w wymarzonym kraju za oceanem i uczynienie z pasji morskiej sposobu na życie przyniosą szczęśliwą stabilizację, nastąpiła katastrofa.
Adam Hałat – ur. 1955 r. w Kozach k/ Bielska-Białej. Autora - podobnie jak bohatera jego ostatniej książki - zawsze pociągały przygody. Przygody autora w latach dojrzałych przybrały postać kolejnych, coraz dalszych podróży po Skandynawii. Ich istotą były ekstremalne połowy ryb na wodach Morza Północnego, Norweskiego i Oceanu Arktycznego (Morza Barentsa) a także polowania z aparatem fotograficznym na cuda podbiegunowej przyrody. Czas ten zaowocował też pierwszą książką: Z wędką za kołem polarnym (2011). Jesień życia przyniosła całkiem nowe fascynacje i związane z nimi przygody. Stało się nimi odkrywanie i opisywanie wojennych losów zapomnianych bohaterów, a efektem pierwszej z tego rodzaju przygód była książka: Wojennymi śladami kpt. Tadeusza Wawerskiego (2014).

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<