Krakowskie kolokwium

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 28 maja 2019, 18:00

Krakowskie kolokwium to cykl debat na ważne tematy dotyczące historii i współczesności Krakowa. Debaty odbywają we wtorki o godzinie 18.00 w Pałacu Krzysztofory. Moderator: Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.

28 maja 2019

Płynie Wisła, płynie… Czy Kraków leży nad Wisłą? 

Mieszkańcy Krakowa od wieków czerpali korzyści z bliskości Wisły, ale również ponosili z tego powodu dotkliwe straty. Rzeka dała impuls do zlokalizowania na tych ziemiach grodu, który szybko wyrósł na znaczący ośrodek handlu i rzemiosła. Przez wieki sukces ekonomiczny i kulturowy Krakowa był kształtowany przez rzekę. Za sukces ten jednak wielokrotnie w historii miastu przyszło słono zapłacić. Liczne powodzie nawiedzające miasto skutkowały ogromnymi stratami materialnymi i pochłonęły wiele ofiar. Współcześnie symbioza między rzeką a miastem nabiera nowego wymiaru. Zagrożenie wystąpienia powodzi jest skutecznie zmniejszane. Podczas gdy zabezpieczenia techniczne chronią mieszkańców Krakowa przed skutkami powodzi, a transport wodny – za wyjątkiem przewozów turystycznych – praktycznie nie istnieje, pojawia się niezwykle istotne pytanie o przyszłość rzeki, o jej rolę i znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. Pomysłów na wykorzystanie atutów wynikających z sąsiedztwa rzeki jest wiele. Należy jednak pamiętać, że symbioza polega na wzajemnych korzyściach. Stale wzrasta przekonanie o tym, że Wisła jest dla Krakowa szansą dalszego, dynamicznego rozwoju. Paneliści spróbują odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy Kraków wykorzystuje wszystkie możliwości, jakie stwarza rzeka Wisła. 

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.