Barbarzyńca w Krakowie. Henri Michaux

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 1 lutego 2017 - niedziela, 23 kwietnia 2017

W 1927 roku belgijski artysta Henri Michaux (1899-1984) odbył podróż na Daleki Wschód – do Japonii, Chin i Indii. Jej efektem była książka Barbarzyńca w Azji (Un Barbare en Asie), humorystyczny opis zderzenia odmiennych kultur i duchowości. Wystawa Barbarzyńca w Krakowie: Henri Michaux w Muzeum Manggha prezentuje jednego z najbardziej oryginalnych twórców XX wieku, zafascynowanego surrealizmem malarza, rysownika i pisarza. Jego inspirowane japońską oraz chińską kaligrafią i malarstwem rysunki i obrazy określane są jako l'art autre – odmiana ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Uchodzący za niestrudzonego badacza ludzkiego wnętrza artysta twierdził, że chciałby „narysować świadomość istnienia i upływ czasu”.

Wystawa, przygotowana we współpracy z Archiwum Henri Michaux w Paryżu oraz paryskimi galeriami Thessa Herold i Lelong, koncentruje się na relacjach artysty z Dalekim Wschodem. Można tu zobaczyć ponad sto prac malarskich i rysunkowych wykonanych chińskim tuszem na papierze japońskim i koreańskim. Zaprezentowano także wybór książek, monografii, katalogów oraz partyturę i płytę Trzy poematy Henri Michaux Witolda Lutosławskiego. (dd)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.