Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 12 stycznia 2017, 18:00

Muzeum PRL-u zaprasza na pokaz filmowy towarzyszący wystawie Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy? Komunizm(y) w Europie Środkowo-Wschodniej. Wstęp wolny.

Zobaczymy film Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności z 2009 r. w reżyserii Krzysztofa Czajki. O filmie porozmawiają Michał Lesiak (członek zespołu redakcyjnego pisma "Ekrany") i godpodarz cyklu Tomasz Rachwałd.

"Po dwóch spotkaniach poświęconych PRL, cykl pokazów filmowych towarzyszących wystawie kieruje Waszą uwagę w stronę Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Przy okazji pokazu dokumentu "Żegnaj, DDR! Przez Warszawę ku wolności" będziemy tym razem rozmawiać nie o władzy, a o dzisiejszym postrzeganiu nieistniejącego już państwa wschodnioniemieckiego. Czym jest ostalgia? Czy mieszkańcy Berlina Wschodniego wypowiadają zdanie: "Good-bye, Lenin!" z triumfem, czy ze smutkiem? Jak kino postrzega NRD? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć razem z magistrem Michałem Lesiakiem, specjalistą od kina współczesnego" - zapowiada gospodarz spotkania.

Późnym latem 1989 roku dziesiątki tysięcy osób zaryzykowały ucieczkę na zachód, wybierając drogę przez wschód. Film Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku Wolności (Tschüss DDR! Über Warschau in die Freiheit) opowiada o prawie zapomnianym rozdziale polsko-niemieckiej historii. W roku przełomu drogi ucieczki obywateli NRD wiodły nie tylko przez zachodnioniemieckie ambasady w Pradze i Budapeszcie, lecz także przez Warszawę. Tę nieznaną historię przywraca 55-minutowy film dokumentalny Krzysztofa Czajki.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.