Między wodą a niebem

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 8 września 2016, 19:00 - sobota, 18 marca 2017

Od 8 września do początku grudnia, przechodząc łączącą Kraków z Podgórzem kładką o. Bernatka, podziwiać możemy otwartą galerię Rzeźb Balansujących Jerzego „Jotki” Kędziory.

Uwaga! Wystawa prac Jerzego Kędziory została przedłużona do 18 marca!

Projekt krystalizował się od lat, wcześniejsze pomysły na takie wystawy dotyczyły Mostów Przyjaźni w Cieszynie i Strasburgu, Mostu Bruklińskiego, w hołdzie jego budowniczym, wiaduktów nieczynnej kolejki w nowojorskiej Chelsea, między kanałami Amsterdamu czy Wenecji. Dziś otwieramy tą ścieżkę.

Wystawa Między wodą a niebem pozwoli artyście rozpoznać,  jakie jego niestandardowo sytuowane utwory, tworzą emocjonalne i przestrzenne relacje z ciekawym przybytkiem miasta i jego mieszkańcami i gośćmi. Jak zadziałają ustawione w określonej inżynierskiej infrastrukturze, oddalone od brzegów rzeki i wyniesione ponad jej bieg, jej lustro? Jak się sprawdzą gdy widz ma do nich bliski dostęp, krótki dystans i gdy razem z nimi jest wyniesiony w pewną atrakcyjną, chociaż nie w pełni stabilną przestrzeń?

W potocznym pojęciu, na co dzień, most to najkrótsza, najprostsza przeprawa przez rzekę. W wypadkach szczególnych ta konstrukcja, wyjątkowa budowla może wzbudzać zgoła inne przemyślenia, emocje, refleksje i doznania. Inaczej rozkładają się one u zaangażowanych w jego urzeczywistnienie i utrzymanie konstruktorów i budowniczych, szczególnych użytkowników a inaczej u wojennych strategów, artystów, samobójców, zwyczajnych użytkowników chodzących po nim czy pływających pod jego przęsłami.

Ale u większości z nas, szczególnie obdarzonych bogatszą wrażliwością, w wyjątkowym czasie czy okolicznościach, może stać się on miejscem szczególnym. To szansa dotarcia na drugi brzeg, do nowego innego świata, w wymarzone, w nieznane, a jeśli trakt naznaczony jest dziełami sztuki to te refleksje potęgują się, wzbudzają następne.

Dla Kędziory, którego sztuka nie jest pozbawiona pierwiastków narracyjnych i po części też jest sztuką drogi, Kładka jest miejscem niemal wymarzonym. Nie tylko forma jego dzieł ale i idee, oraz treści w nich zawarte powinny pobudzać do świeżych i bogatych refleksji. Zorganizowana na niej wystawa, przekształca pieszą Kładkę na ten czas w osobliwą galerię sztuki, a płynąca leniwie woda doda balansowym ruchom rzeźb dodatkowych walorów.

Wystawa rzeźb na Kładce o. Bernatka ro początek europejskiego projektu ukazania tych utworów w szczególnych zaułkach przestrzeni publicznej naszego kontynentu. Po kilkuletnich doświadczeniach w szukaniu i budowaniu takich relacji w klimatach bardziej oddalonych od naszych, zarówno kulturowo, jak i urbanistycznie, często egzotycznych, wraca Kedziora do tych jemu najbliższych, swojskich,czy oswajanych.

Wielkie wystawy, złożone z około 30 balansjerów, które aranżował na hektarach przestrzeni centrum finansowego w Dubaju (DiFC) czy przybrzeżnych gajach Emirates Palace w Abu Dhabi, dały artyście możliwość skonfrontowania swojego myślenia z zupełnie obcym tamtemu odbiorcy postrzeganiem i pojmowaniem sztuki, a także relacji rzeźba przedstawiająca, w miarę kameralna, a otwarte przestrzenie urbanistyczne  czy bliskie zderzenie jej z nowoczesną, wielkogabarytową architekturą.

Zgoła inaczej wyglądały relacje rzeźb z otoczeniem na kontynencie amerykańskim. Tam nie mniej imponujące założenia wystawiennicze jak chociażby te w ogrodach rzeźb Ann Norton Muzeum w Western Palm Beach, czy na centralnym placu północnego Miami wokół muzeum MoKA, szukały ciekawych układów i dyskursu z zastanymi przestrzeniami, i ponownie, na płaszczyźnie struktur urbanistyczno-architektonicznych oraz kulturowych.

Ważnym czynnikiem wartościującym te wydarzenia były relacje ze zbiorami muzealnymi z ich otoczenia z którymi postaci balansujące tworzyły nowe zbitki formalno znaczeniowe.

Jerzy Kędziora „Jotka” rzeźbiarz, malarz, projektant, pedagog. Jego „Rzeźby balansujące” (Groteska transformacji) , są jedynymi statuami w świecie, które ustawione luźno jednym- dwoma punktami podparcia np. na linie, pręcie, szczycie piramidy, utrzymują równowagę, przecząc prawom grawitacji .W większych zestawach wystawienniczych tworzą  energetyzujące spektakle rozgrywane między niebem  a ziemią,  jak Globalne Balanse w Dubaju i Abu Dhabi, Powyżej Oczu w Berlinie, Na szlaku Maga CRP Orońsku, Podniebny spektakl w Lourdes i wiele innych.   Z wystaw i konkursów wracają z laurami i wyróżnieniami (LICC w Londynie, Salony Zimowe i Wiosenne w Warszawie, Sztuka przedstawiająca  w Madrycie, Rzeźba dla miasta Lakeland...) W ostatnim czasie na szczególnych warunkach, gościły twórcę amerykańskie imprezy: Miami Art przy Art Basel, Nev York art, Art San Diego oraz Monaco Art czy londyńskie Kinetic Art. Muzeum Ann Norton w Palm Beach i MOCA w Miami zorganizowały twórcy duże indywidualne wystawy.

W roku 2015 Burmistrz miasta Miami Tomas P. Regalado proklamował dzień 27 lutego dniem Jerzego Kędziory w Miami.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<