Pochód Lajkonika 2017

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 22 czerwca 2017, 12:00-21:00

Jedną z najpiękniejszych krakowskich tradycji jest pochód Lajkonika – w oktawę Bożego Ciała tańcujący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem, jak co roku przemierzy trasę ze Zwierzyńca na Rynek Główny. Tutaj odbierze „haracz” z rąk prezydenta miasta i wspólnie wzniosą toast za pomyślność mieszkańców.

Początki tego zwyczaju sięgają połowy XVIII wieku, ale popularna legenda wiąże go z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim przez dzielnych zwierzynieckich flisaków nazywanych włóczkami. W tym roku ubrani w nowe kostiumy członkowie świty Lajkonika w tanecznej formie odtworzą bitwę bohaterskich włóczków z mongolskimi wojownikami – na dziedzińcu klasztoru ss. Norbertanek oraz na Rynku. Przybycie orszaku na scenę obok wieży ratuszowej poprzedzi widowisko Lajkoniku laj, laj, laj, spektakl Od acana do waćpana – w szlacheckim stylu oraz nauka śpiewu i tańca na jego powitanie. Będą też opowieści o legendzie i historii konika zwierzynieckiego.

Upewnijcie się, że zobaczycie malownicze tańce Lajkonika i nie uchylajcie się przed razami jego buławy – przyniosą wam szczęście na cały następny rok!

KRAKOWSKIE WODOCIĄGI 12.00 » Wymarsz pochodu Lajkonika
KLASZTOR SS. NORBERTANEK 13.00 » Taniec z chorągwią i harce na dziedzińcu, taneczna bitwa włóczków z Tatarami
SKWER KONIKA ZWIERZYNIECKIEGO 14.30 » Tańce ludowe w wyk. grup dziecięcych
FILHARMONIA KRAKOWSKA 17.15 » Taniec z chorągwią i harce
PAŁAC BISKUPI 17.30 » Złożenie kwiatów przy pomniku św. Jana Pawła II, pokłon Lajkonika z chorągwią
RYNEK GŁÓWNY 16.00 » Lajkoniku laj, laj, laj, występy artystyczne, opowieści pracowników Muzeum Historycznego o historii, stroju i legendzie Lajkonika, rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniej ubraną grupę dziecięcą | 18.00 » Od acana do waćpana – w szlacheckim stylu, Balet Dworski „Cracovia Danza” | 18.30 » Taneczna bitwa włóczków z Tatarami | 19.00 » Wręczenie Lajkonikowi haraczu przez Prezydenta Miasta, wspólny toast za pomyślność miasta, taniec z chorągwią, krakowiak z udziałem publiczności i orszaku Lajkonika | 20.30 » Przemarsz orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.