Opera mleczana

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Zaskakujący pomysł – za sprawą Stanisława Radwana na scenie pojawiają się postaci z rysunków Andrzeja Mleczki, kompozytor napisał bowiem muzykę do libretta ułożonego z zamieszczanych w „dymkach” tekstów, które wypowiadają rysunkowi bohaterowie... Tę oryginalną „operę” wyreżyserował prześmiewca narodowych przywar – Mikołaj Grabowski. Czwórka obdarzonych poczuciem humoru wykonawców wirtuozersko wypełnia wykreowany świat, wciągając widza w „narysowaną” rzeczywistość: „Bohaterowie, niczym kabotyni, grają dynamicznie, spontanicznie, frywolnie i komicznie; zacierają barierę między sceną a widownią, odważnie flirtują ze sobą i z publicznością; śmieją się z samych siebie i z nas – pisała Justyna Małczak. – Aktorzy wkomponowują się w prostą, pozbawioną detali, mleczną – jakby akcja rozgrywała się wszędzie i nigdzie zarazem – scenografię projektu Barbary Hanickiej. Ten minimalizm czy wręcz ascetyzm oprawy scenicznej spektaklu podkreśla znaczenie i dowcip tekstu.”

Aktorzy Starego Teatru wygłupiają się i moralizują równocześnie. Dosadność i przewrotność, którą nakazał im Grabowski, kłóci się z ich dotychczasowym teatralnym wizerunkiem, pozwala na ironiczny dystans, zabawę konwencją, testowanie aktorstwa zainspirowanego minami i pozami rysunkowych postaci. Ewa Kaim zmienia się w żabę, Jakub Przebindowski kopie wypchanego kota, Zbigniew Kaleta przez pięć minut podrywa kobiety na konwulsje alkoholowe, Anna Radwan proponuje wybranemu widzowi szybki numerek za kulisami. Aktorzy Opery… umieją śmiać się z siebie, a na dodatek fenomenalnie śpiewają nawet najtrudniejsze Radwanowe partie.
Łukasz Drewniak, „Tygodnik Powszechny”

Nagrody:
- Stanisław Radwan – nagroda za muzykę podczas IX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
- Anna Radwan-Gancarczyk – wyróżnienie aktorskie podczas IX Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Obsada: SOPRAN - Anna Radwan-Gancarczyk, ALT - Ewa Kaim, TENOR - Zbigniew W. Kaleta, BAS - Jakub Przebindowski
Muzyka: fortepian - Mieczysław Mejza, kontrabas - Józef Michalik, perkusja - Mariusz Czarnecki
Libretto - Stanisław Radwan na podstawie rysunków Andrzeja Mleczki

premiera: 9 marca 2003

udostępnij

więcej

  • 45/30 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.