Salon pod Faetonem

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cykl wykładów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Wiosenny cykl Salonu pod Faetonem będzie dotyczył życia kulturalnego i społecznego Krakowa w czasach Wielkiej Wojny. Wykłady odbywają się w niedziele o godzinie 16.00 w Pałacu Krzysztofory.

12 maja
Z Krakowa i do Krakowa... Na pielgrzymim szlaku
Jerozolima, Santiago de Compostela, Rzym, Mogiła, Częstochowa czy czeska Praga? W średniowieczu i okresie nowożytnym krakowianie docierali w swoich religijnych wędrówkach do innych państw europejskich, a także na inne kontynenty. Ze względów ekonomicznych przede wszystkim odwiedzane były jednak lokalne sanktuaria. Opowieści o duchowych ścieżkach krakowian przechowują przedmioty ze zbiorów Muzeum Krakowa. Medalik z Pragi, różaniec z Austrii czy woskowa figurka Dzieciątka Jezus z Włoch są materialnym świadectwem tych podróży. Kraków jako miasto licznych kościołów oraz miejsce kultu relikwii i wiecznego spoczynku świętych także był celem pielgrzymek, np. w katedrze można było się pomodlić przy grobie św. Stanisława, męczennika i patrona miasta. Wykład przybliży więc dawne krakowskie pielgrzymowanie, a także pokaże Kraków jako miasto, które odwiedzano i do którego wracano z nowymi doświadczeniami.
dr Katarzyna Moskal

2 czerwca
Od zamknięcia po kosmopolityzm – migracja kulturowa i światopoglądowa społeczności żydowskiej Krakowa w XIX i XX wieku 
W XIX i XX wieku Żydzi krakowscy znaleźli się na szlaku migracyjnym. Pierwszą jego odsłoną była droga, którą pokonali opuszczając Kazimierz i zmierzając ku ścisłemu centrum miasta. Mówiono o tak zwanej migracji na Rynek. Nie mniej ważne są drogi migracyjne Żydów krakowskich wiodące na Zachód i Bliski Wschód – do Erec Israel. Te podróże w przestrzeni nie byłyby możliwe bez współgrających z nimi migracji kulturowych i światopoglądowych, bez haskali, bez syjonizmu, bez otwarcia się na świat zewnętrzny, który oczywiście też podlegał dynamicznym zmianom. W ten sposób możemy skreślić portret społeczności różnorodnej, w której ścierały się ze sobą postawy otwartości na zmiany i zachowawczości. Niewątpliwie mówimy o społeczności, która znalazła się na drodze przemian cywilizacyjnych.
dr hab. Łukasz Tomasz Sroka, prof. UP

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.