Rok 2021 będzie należał do Lema

18 czerwca 2020

Uruchomiono stronę www.roklema.pl, na której zbierane będą wszystkie wydarzenia zaplanowane w związku z 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema. Dla miłośników twórczości pisarza Maciej Stuhr nagrał fragmenty „Summy technologiae” – wielkiego eseju filozoficznego, który wkrótce zostanie wznowiony przez Wydawnictwo Literackie.

W 2021 roku będziemy obchodzić stulecie urodzin Stanisława Lema – pisarza, futurologa i filozofa, którego twórczość rozpala wyobraźnię czytelników na całym świecie. Książki najczęściej tłumaczonego polskiego autora zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy. Ten wyjątkowy jubileusz zapowiadają wspólne inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego, Wydawnictwa Literackiego i portalu Lem.pl.

Rusza specjalny serwis poświęcony 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Będą w nim zamieszczane informacje o wydarzeniach oraz projektach związanych z obchodami tej okrągłej rocznicy, zapowiedzi nowych wydań i niepublikowane wcześniej materiały, a także konkursy z nagrodami. Strona roklema.pl to najlepsze źródło wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy, wielkiej postaci literatury science fiction. Serwis będzie prowadzony przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza i Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Wydawnictwo Literackie przygotowuje nowe wydanie „Summy technologiae”, jednej z najważniejszych filozoficznych książek Stanisława Lema, opublikowanej po raz pierwszy w 1964 roku. Premiera reedycji planowana jest na listopad tego roku, ale już teraz Wydawnictwo Literackie przygotowało specjalny cykl nagrań wideo, dzięki któremu możemy sięgnąć po fragmenty tego dzieła w interpretacji Macieja Stuhra.

„Summa technologiae” miała szczególne znaczenie dla Stanisława Lema, dlatego postanowiliśmy rozpocząć obchody jubileuszowe od przypomnienia tej genialnej książki, a tym samym pokazać, jak znakomitym był Lem filozofem, futurologiem, znawcą nauki. To pierwsza z licznych niespodzianek, które dla czytelników planuje WL. W 2021 roku ukaże się nowa imponująca biografia Lema autorstwa Agnieszki Gajewskiej, przedstawiająca go z nieznanej do tej pory strony oraz specjalna książka o twórczym zderzeniu pisarza z rzeczywistością PRL Wojciecha Orlińskiego. Przygotowujemy także kolejne nowości, w tym coś wyjątkowego dla młodszych czytelników. Oprócz tego liczne wznowienia i dodruki – ponad dwadzieścia tytułów. O wszystkim będziemy stopniowo informować na roklema.pl. deklaruje Jolanta Korkuć, redaktor naczelna WL.

Fragmenty „Summy technologiae” w interpretacji Macieja Stuhra zostały opublikowane 17 czerwca na profilu facebookowym Wydawnictwa Literackiego. Okładkę wznowienia zaprojektował Przemek Dębowski. Książka ukaże się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

 

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.