Maj nie tylko cyfrowy

11 maja 2020

Ostatnie tygodnie pokazują, że krakowska kultura nie pozwala się uciszyć nawet pandemii koronawirusa. Nie uciekając od problemu i rozumiejąc wszelkie ograniczenia, jakim jesteśmy poddani, przenosi swoje działania w przestrzeń wirtualną, udostępnia zarejestrowane wydarzenia i tworzy zupełnie nowe.

I o ile poprzedni, specjalny numer „Karnetu” – dystrybuowany zgodnie z wymogami chwili zupełnie innymi niż zwykle drogami – miał trafić do tych czytelników, których dostęp do świata cyfrowego jest z różnych powodów ograniczony, tak w maju proponujemy wydanie dostępne wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Znajdą w nim Państwo odpowiedź krakowskich instytucji na potrzeby czasu: od festiwalu przeniesionego w całości do internetu – na ten pionierski krok zdecydował się Krakowski Festiwal Filmowy – poprzez syntezę wyjątkowych materiałów wspomnieniowych (to formuła zastosowana przez Festiwal Muzyki Filmowej), po zapowiedzi i prologi wydarzeń przeniesionych na późniejszy czas. Copernicus Festival, Miesiąc Fotografii w Krakowie, spektakle i seriale teatralne, niezliczone koncerty, a także intensywna działalność edukacyjna i popularyzatorska krakowskich centrów i ośrodków kultury – tradycyjne majowe wydarzenia i codzienna działalność instytucji na różne sposoby zaznaczają swoje trwanie i chęć dotarcia do odbiorców kultury.

Wiele z tych aktywności ma na celu wspieranie potrzebujących – są to zarówno akcje pomocowe i społeczne (składamy wyrazy szacunku dla pracowników teatrów szyjących maseczki czy wszystkich, którzy na różne sposoby wspomagają osoby objęte kwarantanną), jak i programy pomyślane jako pomoc dla całych sektorów. Właśnie ogłoszona kampania „Bądź turystą w swoim mieście. Zwiedzaj Kraków!” ma jednak nie tylko pomóc branży turystycznej: to apel do nas wszystkich – mieszkańców miasta – o świeże spojrzenie na miejsce, w którym żyjemy. Warto mieć w zanadrzu osobistą kolekcję miejsc wyjątkowych – w wyjątkowym Krakowie!

Grzegorz Słącz
Redaktor naczelny „Karnetu”

 

Spis treści

FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ

W domu muzyki filmowej
To święto nieskrępowanego tworzenia, niepowtarzalnych głosów i idei, wielości języków. W tym roku wielobarwne dźwięki z filmów i seriali zostają w domu.

Dźwięki jak aparatura
O irracjonalnych marzeniach, spokojnych zatokach i „umieniu w patos” opowiada Łukasz Pieprzyk, kompozytor nominowany do nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2019.

Rekomendacje – ulubione soundtracki
Rekomendacje soundtracków przygotowali: Maja Baczyńska, Krzysztof Gierat, Marek Hojda, Adam Krysiński, Paweł Piotrowicz i Jadwiga Polus.

KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

Bez czerwonego dywanu
Kiedy festiwale i imprezy masowe zaczęto lawinowo odwoływać, oni na przekór i pod prąd przenieśli się w całości do sieci. Obchodzący w tym roku jubileusz 60. Krakowski Festiwal Filmowy (31 maja – 7 czerwca) nie zwalnia tempa! O wyzwaniach, jakim stawili czoło jego organizatorzy, rozmawiamy z kobiecym tercetem: Barbarą Orlicz-Szczypułą, Katarzyną Wilk i Olgą Lany.

MIESIĄC FOTOGRAFII W KRAKOWIE

Kultura w czasach chaosu
Przed nami najdłuższa i najbardziej jak dotąd innowacyjna odsłona Miesiąca Fotografii w Krakowie. Część działań odbędzie się online, a wystawy otwierane będą sukcesywnie – w miarę bezpiecznego udostępniania przestrzeni przez muzea i galerie.

KULTURALNY KRAKÓW

MUZYKA

Polskich mistrzów przygody filmowe
Niedawne odejście Krzysztofa Pendereckiego wywołało falę wspomnień i muzyki Maestro płynącej z różnych stron. Być może wówczas niektórzy z nas odkryli, że choć nigdy nie ciągnęło ich do filharmonii, te dzieła wydają się jakby znajome. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta: film!

Muzyczne SMS-y
„W czasach »krótkich wiadomości tekstowych« proponujemy Państwu »krótkie wiadomości muzyczne« – zachęca Jan Tomasz Adamus, dyrektor zespołu Capella Cracoviensis.

Opera w sieci
Pomimo epidemii i zakazu zgromadzeń Opera Krakowska gra dalej – w wirtualnej rzeczywistości!

Muzyką w wirusa
Jak radzić sobie w obecnych czasach? Muzyką w wirusa! – proponuje Sinfonietta Cracovia.

Niesamowita sieć wsparcia
O przekuwaniu idei w rzeczywistość, godzeniu sztuki z pieniądzem i działaniu w warunkach niepewności. W świat, do którego należy 99 procent muzyków, wprowadza nas Władek Foltyński, rzecznik projektu Tak Brzmi Miasto.

TEATR

Lwy w klatkach
Fotel na widowni zastąpiła kanapa w domu, a scenę –ekran komputera, laptopa lub smartfona. Koronawirus przeniósł kulturę do internetu. Aby przetrwać trudny czas, krakowscy aktorzy zapraszają do oglądania... seriali teatralnych.

Sztuka bycia człowiekiem
Kiedy w szpitalach zaczęło brakować odzieży ochronnej, z pomocą ruszyły krakowskie teatry, szyjąc na szeroką skalę w swoich pracowniach krawieckich odzież ochronną dla lekarzy i pielęgniarek.

LITERATURA

Z księgarskiej półki
Zajrzeliśmy do domowych biblioteczek krakowskich księgarzy, którzy na co dzień tworzą niezwykłe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa. Po jakie książki sięgają i które z nich chcieliby nam polecić?

Literatura na kwarantannie
W marcu nasza rzeczywistość zmieniła się z dnia na dzień – musieliśmy przystosować się do pracy w domu czy zdalnej nauki. Tylko książki pozostały te same!

NAUKA

Czas zarazy
W oczekiwaniu na Copernicus Festival online rozmawiamy z prof. Bartoszem Brożkiem, członkiem rady programowej festiwalu, który opowiada o jego aktywności w sieci oraz o roli nauki w czasach pandemii.

SZTUKA

2 × Rzepecki
W Bunkrze Sztuki dzisiejszy Adam Rzepecki spotyka się z samym sobą z początków twórczości. Oba etapy jego życia spina specjalnie przygotowana rzeźba, która dała tytuł wystawie.

Papieski fenomen
Kiczowate przedmioty z powielanym w nieskończoność wizerunkiem, a nawet papieskie tatuaże – kult św. Jana Pawła II przybiera często dziwaczne formy. Jak fenomen „polskiego papieża” pokazują artyści?

Natura zobrazowana
Rozkwit wiosny sprawia, że coraz bardziej brakuje nam swobodnego kontaktu z przyrodą. W Krakowie czekamy też niecierpliwie na otwarcie wyjątkowej wystawy – o naukowych i artystycznych fascynacjach dziełami natury.

Miasto za oknem
Nadejście tegorocznej wiosny większość z nas oglądała głównie przez okno lub z balkonu. Podobną perspektywę – czasem z konieczności, a czasem z wyboru – stosują często artyści.

LOKALNIE

Spacerujmy wirtualnie
Wybierzmy się na wędrówkę online z Centrum Kultury Podgórza w poszukiwaniu sekretów do odkrycia i miejsc, gdzie historia działa na wyobraźnię.

Aż po horyzont
Dostęp do kultury jest równie ważny, co dbałość o zdrowie psychiczne, o czym nie zapomina Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Zostań w domu
Spotyka się z nami wirtualnie, troszcząc się, by kultura była zawsze obecna w naszych domach. O kim mowa? O Krakowskim Forum Kultury.

Nie ma nudy!
Zawsze spieszy z kulturalną pomocą i zapewnia, że razem z nim nie ma nudy, także w domu. Odwiedź wirtualnie Nowohuckie Centrum Kultury!

65 lat z nami
Twój zdalny dom kultury – tak brzmi obecne hasło Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. W przestrzeni wirtualnej instytucja czuje się jak ryba w wodzie.

Uśmiech przez telefon
W tym trudnym czasie wsparcia potrzebują zwłaszcza seniorzy. Obok działań prowadzonych w sieci Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta niesie im także pomoc… przez telefon.

KIDS IN KRAKÓW

Rekomendacje KMLU dla dzieci
Rekomendacje książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO przygotowali pracownicy Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Aktywnie przed ekranem
Krakowskie domy kultury szybko przystosowały się do nowej rzeczywistości – przeniosły swoją działalność do sieci. I jak dawnej dbają o ofertę (tym razem online) dla najmłodszych mieszkańców miasta.

Z rodziną sto lat (temu)!
Zwyczaje rodzinne wyznaczały rytm życia naszych przodków. My od niedawna obchodzimy w maju Święto Rodziny Krakowskiej. Nie zapomnijmy o tej tradycji w tym roku!

Na tropach tajemnic… w internecie
Życie codzienne dawnych kultur spowija często tajemnica. Jej rąbka uchylimy podczas wirtualnego spaceru po krakowskim Muzeum Archeologicznym.

CRACOVIANA

Adresy papieża
W związku z przypadającym 18 maja stuleciem urodzin Karola Wojtyły Sejm RP ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. W naszym mieście ślady obecności świętego napotykamy niemal na każdym kroku, bo przez blisko pół życia tutaj miał swój dom.

Na majówkę!
Tradycja organizowania popularnych niegdyś majówek łączy się w Krakowie z Bielanami i kamedulską pustelnią na Srebrnej Górze.

Wieliczka z dawnych lat
Muzeum Żup Krakowskich posiada bogaty zbiór fotografii Jana Czerneckiego, który na początku XX wieku uchwycił na nich piękno Wieliczki.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dobre ruchy (dla) biznesu
W czasach przestoju gospodarczego mniejsze firmy oraz przedsiębiorstwa muszą walczyć o przetrwanie. W jaki sposób możemy je wesprzeć i zaproponować sąsiedzką pomoc?

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.