65 lat z nami

11 maja 2020

Twój zdalny dom kultury – tak brzmi obecne hasło Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. W przestrzeni wirtualnej instytucja czuje się jak ryba w wodzie.

W tym roku dom kultury obchodzi 65-lecie działalności i mimo obowiązującej izolacji społecznej radośnie świętuje ten jubileusz, tym bardziej że dziś wiele wydarzeń może przenieść się do Internetu. Z prezentowanej wirtualnie oferty Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida na początek warto wybrać propozycje Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa. Na jego profilu na Facebooku usłyszymy podcasty, czyli audycje internetowe, które oczarują nas opowieściami zarówno o dawnej, jak i współczesnej Nowej Hucie. W trzyodcinkowej serii Matka karmicielka Maja Wąchała-Skindzier przedstawia m.in. działalność stołówek w kombinacie od czasów jego budowy po okres transformacji ustrojowej, historię Kasyna Huty im. Lenina czy prace programowe Zakładowego Domu Kultury Huty im. Lenina w okresie PRL-u. Odważniejszym polecamy podcasty w klimacie horroru i legend miejskich: Nowa Huta z dreszczykiem zabierze nas w ciemne zakamarki Mistrzejowic, Czyżyn, Zesławic, Łuczanowic, Pleszowa, Kościelnik czy Chałupek, gdzie spotkamy duchy, zjawy, zombie, topielców, czarownice, a nawet diabła. W jednym z odcinków serii nie zabraknie także... zarazy.

ARTzona nie próżnuje i zaprasza na warsztaty w sieci z wiązania makramów, szycia maseczek, robienia ceramiki, recyklingu artystycznego, ćwiczenia jogi oraz na prowadzone przez grupę Miejskich Hafciarek haftowanie online. Klub Kuźnia, oprócz wielu zajęć przeznaczonych dla rodziców i dzieci, organizuje sentymentalne podróże do archiwalnych ksiąg pamiątkowych, wirtualne zwiedzanie wystawy malarstwa Jerzego Galosa, jak również czytania tekstów Cypriana Kamila Norwida, a swoich głosów użyczają członkowie grupy teatralnej Ars-te.

Galeria Huta Sztuki publikuje Abecadło kulturalne, czyli serię filmów o zagadnieniach z obszaru sztuk wizualnych, zaś w ramach cyklu W Nowej Hucie i na świecie zapoznaje nas z twórczością mistrzów malarstwa materii. 19 maja odbędzie się fotograficzno-plastyczny coming-out online Zamaskowani – zdemaskowani polegający na artystycznym wykorzystaniu maski jako formy wyrazu, zabawy i kreacji. Z kolei 26 maja przeczytamy W czterech ścianach sztuki – wywiady ze współczesnymi artystami na temat ich warsztatu pracy w czasach pandemii.

Kino Sfinks także nie pozwala o sobie zapomnieć. Na jego profilu na Facebooku obejrzymy Nowohucką Kronikę Filmową (to już ponad 600 odcinków!), a w niej Kraków uchwycony z zupełnie innej perspektywy. Na tym samym portalu społecznościowym kino zamieszcza filmy nowohuckich twórców niezależnych (Niezależne Kino Online we wtorki), pokazy dokumentów, które inspirują, motywują i dobrze nastrajają (Simple Life – Dokumenty w Sfinksie online w środy), i etiudy filmowe polecane przez Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” (Katowicka Szkoła Filmowa w czwartki). Norwid i Internet? Jak mawiał poeta, „wszystko bierze swą moc z ideałów”. (io)

Tekst powstał w oparciu o materiały Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida.
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.