Aż po horyzont

11 maja 2020

Dostęp do kultury jest równie ważny, co dbałość o zdrowie psychiczne, o czym nie zapomina Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Liczba wydarzeń kulturalnych odbywających się obecnie w przestrzeni wirtualnej jest ogromna, a dostęp do nich niemal nieograniczony – w domowym zaciszu każdy może wybrać coś dla siebie, i to o dowolnej porze dnia i nocy. Ważne jest jednak, aby w czasach utrzymywania przymusowego dystansu społecznego nie zapominać o rozmowie z drugim człowiekiem, zaglądaniu w głąb duszy i dbaniu o zdrowie psychiczne – co możliwe jest także przez internet.

Jednym z ważniejszych cykli prowadzonych obecnie przez Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” są Horyzonty powstałe na gruncie wcześniejszej Akademii Mózgu. Zainaugurowane w styczniu tego roku spotkania o charakterze popularnonaukowym koncentrują się na człowieku i rozmaitych aspektach jego funkcjonowania – od umysłu, przez ciało, aż po psyche. Ich gośćmi są specjaliści, którzy z perspektywy nauki, jej różnych teorii i doświadczeń starają się odpowiedzieć na wciąż aktualne pytania o to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Kolejne wydarzenie online w ramach Horyzontów poświęcone zostanie utrzymywaniu równowagi emocjonalnej w czasach pandemii i radzeniu sobie z izolacją społeczną. Poprowadzi je 12 maja dr Bożena Gulla. Podczas dyskusji będziemy mogli podzielić się doświadczeniami oraz zapoznać z garścią praktycznych porad psychologicznych.

Czas kwarantanny jest ciężki dla wszystkich, także dla ludzi młodych. W stworzonej przez Centrum Strefie Nastolatka zawsze mogą oni liczyć na dobre słowo – wystarczy napisać na adres e-mail: strefanastolatka@gmail.com.

Choć siedziba domu kultury jest fizycznie zamknięta, pracownicy ośrodka starają się być niezmiennie otwarci na potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy ich do tej pory odwiedzali. Dla pasjonatów muzyki na profilu facebookowym transmitowane są na żywo lekcje gry na gitarze z Jackiem Korohodą oraz śpiewu białego z Agnieszką Szeptalin w grupie „Barwy i brzmienia”. Bogdan Chmura regularnie przygotowuje miniwykłady Spacerkiem po klawiaturze dotyczące instrumentów i teorii muzyki. Do sieci przeniosły się również warsztaty taneczne Five, six, seven, eight, podczas których poznajemy podstawowe kroki tańców tradycyjnych z całego świata oraz ciekawostki dotyczące danego kraju i jego kultury. Natomiast najważniejsze fakty, wydarzenia i ciekawostki z zakresu historii sztuki przybliżają zarówno młodszym, jak i starszym publikowane dwa razy w tygodniu zabawne i opatrzone zdjęciami felietony Anny Podczaszy w ramach cyklu Mrówkojada zapiski o sztuce.

Dla miłośników dalekich wojaży w czwartki z facebookowego fanpage’a Dworku Białoprądnickiego wyrusza Pociąg do podróży. „Przewodnikami” tych wirtualnych spotkań są wędrowcy, którzy zwiedzili ciekawe zakątki świata i chcą podzielić się wspomnieniami, fotografiami, nagraniami, a także praktycznymi wskazówkami. 14 maja Artur Gorzelak opowie, jak wygląda podróż koleją transsyberyjską oraz czy przy temperaturze minus 30 stopni Celsjusza istnieje ryzyko wpadnięcia do wód Bajkału. Z kolei 28 maja przyjrzymy się bliżej Andamanom – rajskim wyspom leżącym na Oceanie Indyjskim. Kasia, Marek i Malwina Szewczyk zdradzą , jak dostać się do tego mało znanego miejsca, które oferuje widoki turkusowego morza i białego piasku, ale też spotkania z... krokodylami i rekinami. (io)

Tekst powstał w oparciu o materiały Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.
www.dworek.eu
www.facebook.com/dworek.bialopradnicki

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.