Spacerujmy wirtualnie

11 maja 2020

Wybierzmy się na wędrówkę online z Centrum Kultury Podgórza w poszukiwaniu sekretów do odkrycia i miejsc, gdzie historia działa na wyobraźnię.

W jego siedzibie głównej i 18 filiach zawsze było wesoło i gwarno. Napięty grafik zajęć i warsztatów przeplatał się z koncertami, wykładami i wieloma innymi wydarzeniami kulturalnymi. Mimo że obecnie ze względów bezpieczeństwa sale są puste, a na korytarzach panuje cisza, Centrum Kultury Podgórza nie zwalnia tempa i wciąż spotyka się z mieszkańcami Krakowa – w przestrzeni wirtualnej. „Epidemia i konieczność izolowania się zaskoczyła nas wszystkich. Nie wywieszamy jednak białej flagi i stopniowo przechodzimy w tryb online – na maj przygotowaliśmy kolejne ciekawe propozycje. Serdecznie zachęcam naszych dotychczasowych i nowych gości: spotkajmy się w sieci!” – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum.

Na początek ruszamy na spacer online po zakamarkach jego siedziby głównej, zabytkowego budynku przy ulicy Sokolskiej, w którym już w 1883 roku uczyły się dzieci z podgórskich rodzin. Opowieść o starej szkole to wirtualne oprowadzanie po przestrzeni wypełnionej skarbami i historiami. Co się stało z pięknym witrażem przedstawiającym Tadeusza Kościuszkę? Cóż tajemniczego hodowano w małym ogródku? Kim był tercjan i dlaczego siał postrach wśród uczniów? I co właściwie robią smoki na drugim piętrze? Odpowiedzi na te i mnóstwo innych pytań poznamy, oglądając pięcioodcinkowy wykład opublikowany na profilu facebookowym instytucji.

Komu nie dość wędrówek i chętnie zwiedziłby więcej, niech śmiało korzysta z wirtualnych spacerów po okolicach Krakowa udostępnianych na Facebooku. Nie wychodząc z domu, podążymy szlakiem podkrakowskich dworków liczącym około czternastu kilometrów. Na trasie zobaczymy chociażby neorenesansowy dom w Ruszczy wzniesiony przez rodzinę Popielów, który w czasach swojej świetności gościł takie osobowości, jak poetę i dramaturga Karola Huberta Rostworowskiego czy wizytatora apostolskiego Achille Rattiego (późniejszego papieża Piusa XI). Poznamy posiadłość na Wzgórzach Krzesławickich zakupioną w 1876 roku przez Jana Matejkę za pieniądze uzyskane ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem, a także zespół dworski z „wieżyczką-strzelnicą” w mieszczącym się niedaleko Boleniu – wieś należała niegdyś do Heleny Unierzyskiej, córki malarza. Natomiast podczas wirtualnego spaceru w Lasku Wolskim odkryjemy Gumańczy Dół, fort piechoty z końca XIX wieku wybudowany jako element Twierdzy Kraków (systemu austriackich fortyfikacji okalających miasto), a także Panieńskie Skały, w których według legendy w trakcie najazdu tatarskiego w XIII wieku schroniły się zakonnice z klasztoru ss. Norbertanek na Zwierzyńcu. Kolejne wirtualne spacery w przygotowaniu!

Dla prawdziwie głodnych podróży 28 maja przygotowano spotkanie na kanale YouTube w ramach Klubu Podróżnika Ośrodka Ruczaj. Gość specjalny, przewodnik i podróżnik Borys Tynka w transmisji na żywo „oprowadzi” nas po skwerach i plażach Odessy, zaułkach i parkach Kijowa oraz odkryje przed nami sekrety Czarnobyla. Podpowie również, jak zorganizować ekonomiczny i ciekawy wyjazd w te strony, kiedy już sytuacja wróci do normy i znów będzie można wyruszyć na poszukiwanie przygód. Czekamy z niecierpliwością! (io)

Tekst powstał w oparciu o materiały Centrum Kultury Podgórza.
www.ckpodgorza.pl
www.facebook.com/CentrumKulturyPodgorza

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.