Uśmiech przez telefon

11 maja 2020

fot. i wyk. Alicja Kucharska

W tym trudnym czasie wsparcia potrzebują zwłaszcza seniorzy. Obok działań prowadzonych w sieci Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta niesie im także pomoc… przez telefon.

W czasach pandemii wielu seniorów przebywa samotnie w swoich domach, z dala od rodziny, bez możliwości spotkania się ze znajomymi, co może negatywnie wpływać na ich samopoczucie. Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z uczęszczającymi do klubów osobami w podeszłym wieku, by w ramach akcji Uśmiech przez telefon wesprzeć ich w czasie izolacji oraz zapytać, czy czegoś nie potrzebują. Natomiast Nowohucka Akademia Seniora prężnie aktywizuje seniorów w sieci. Z początkiem każdego tygodnia wysyła do swych słuchaczy e-mail zawierający linki do wartościowych treści lub atrakcji kulturalnych dostępnych bezpłatnie, niewymagających dodatkowego logowania, zapisów czy instalacji specjalnego oprogramowania. Ponadto cykl filmików Fitness dla mózgu prezentuje informacje służące poszerzeniu wiedzy o świecie i człowieku oraz proponuje ćwiczenia sprzyjające zachowaniu zdrowia fizycznego i psychicznego, wspomagające rozwój pamięci, kreatywności i pozwalające pozbyć się stresu.

Kluby należące do Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta stają się naszymi bohaterami w sieci w ramach akcji #zostańwdomu po nowohucku. Ich praca pozwala każdemu znaleźć idealną dla siebie aktywność online. „Naszym mottem są słowa piosenki z Akademii Pana Kleksa Biegać, skakać, latać, pływać.... Wydaje się to niemożliwe w momencie, kiedy wszyscy kierujemy się zaleceniami #zostańwdomu. W naszych propozycjach online nie rezygnujemy z podróży, biegania, pływania, wizyty u sąsiadów itp. […] Czym się kierujemy, tworząc nowe cykle spotkań online? Różnorodnością, która jest obecna w 13 klubach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta, czyli dla każdego coś miłego” – przekonują instruktorka Magdalena Rutkowska-Oliwa i kierowniczka Klubu Dukat Ilona Filus.

Jeżeli coś wydaje się wam niemożliwe, zajrzyjcie wirtualnie do Klubu 303. Weźmiecie tam udział w zajęciach ze sztuki cyrkowej, a także odkryjecie najciekawsze albumy muzyczne z różnych zakątków świata i arcydzieła kina niemego. W Klubie Aneks zabawicie się z grami retro, a mieszkańcy Grębałowa zaprzyjaźnieni z Klubem Dukat opowiedzą o swojej codzienności oraz podzielą się własnymi pomysłami na kreatywne i wartościowe spędzanie czasu w domu. Inspirowany artystycznym charakterem Krzesławic, w których żył i tworzył sam mistrz Jan Matejko, Klub Krzesławice zaprasza do wspólnego doskonalenia warsztatu malarskiego. W Klubie Mirage wirtualnie zwiedzimy wystawy Collage Johanna Leszka Zirnego i Karolaże Karoliny Rosockiej, a także zobaczymy fotoretrospekcje ekspozycji i wernisaży, które odbyły się w tamtejszej Galerii M Plus. Z Klubem Pod Kasztanami wykonamy pejzaże malowane patyczkami do uszu czy rysunki z efektem rozbitego szkła oraz usłyszymy wybrane utwory muzyki klasycznej w wersji gitarowej. W cyklu #odkuchni Klubu Wersalik poznamy pracę „za kulisami” domu kultury, ale też otrzymamy przepisy kulinarne, podczas gdy Klub Zakole w serii Psychologia w pigułce za pomocą animacji w przystępny sposób wyjaśni nam różne zachowania społeczne. Klub Zgody natomiast wyrazi hołd dla życia oraz działalności papieża Jana Pawła II poprzez twórczość seniorów w ramach Tygodnia Papieskiego.

Na koniec Klub Jędruś, przy którym powstało wirtualne Centrum Sąsiedzkie: „Jędruś to ludzie. Kontakt i wspólne działanie z nimi było zawsze częścią naszej działalności. Mimo braku możliwości spotkania się w klubie, nadal chcemy podtrzymywać te relacje. Dlatego powstało Centrum Sąsiedzkie (otwarta grupa na Facebooku), w której możemy rozmawiać, wymieniać się pomysłami, pomocą” – mówi Magdalena Pluta, kierowniczka Klubu Jędruś. (io)

Tekst powstał w oparciu o materiały Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
www.krakownh.pl
www.facebook.com/osrodekkulturykrakownowahuta

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.