Z księgarskiej półki

11 maja 2020

Zajrzeliśmy do domowych biblioteczek krakowskich księgarzy, którzy na co dzień tworzą niezwykłe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa. Po jakie książki sięgają i które z nich chcieliby nam polecić?

Poleca Wojciech Głuszek (Fankomiks)

Usagi Yojimbo autorstwa Stana Sakaiego to cykl komiksów przygodowych osadzonych w realiach szesnastowiecznej Japonii. Bohater, samotny ronin, podróżuje po kraju, doskonaląc umiejętności samurajskie i szukając spokoju. Brzmi banalnie, ale to nie jest zwykła opowieść. W komiksie po mistrzowsku przedstawiono kulturę Japonii, nie tylko samurajów z ich kodeksem bushidō, ale także napotykanych po drodze zwykłych ludzi. Są też stwory z mitologii – demony i bóstwa. Poznajemy plejadę krwistych, świetnie przedstawionych postaci – przyjaciół tytułowego Usagiego i jego zaciekłych wrogów. Te postaci żyją, są prawdziwe, jesteśmy w stanie uwierzyć w ich motywy i działania. Nie są zatem tylko rekwizytami zapełniającymi opowieść. Powstająca od ponad 30 lat saga to kilkadziesiąt krótszych opowiadań i dłuższych historii ciągnących się na kartach kilku tomów. Są tam opowieści śmieszne i lekkie, smutne i pouczające, narracje obyczajowe, kryminalne, fantastyczne i z pogranicza horroru. Usagi Yojimbo to świetny komiks dla każdego – niech nie zmyli was styl rysowania i świat zapełniony przez antropomorfizowane zwierzęta, jak sam bohater, który jest… królikiem. Stan Sakai potrafi opowiadać w taki sposób, że nie można oderwać się od komiksu.

Poleca Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz (Książkoteka)

Super byłoby uczyć się historii, mając możliwość oglądania dawnych wydarzeń na żywo! Taką sposobność ma dwunastoletni Aleks, bohater książki Mieszko, ty wikingu! autorstwa Grażyny Bąkiewicz, pierwszego tomu serii Ale historia… Za pomocą urządzenia wmontowanego w szkolną ławkę może wraz ze swoją klasą przenosić się w czasie i na własne oczy oglądać to, czego my możemy dowiedzieć się jedynie z książek. Aleks cofa się w czasie do X wieku, by sprawdzić, kim tak naprawdę był Mieszko I. Akcja toczy się wartko, nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i fascynujących przygód, niejednokrotnie zabawnych i pouczających. Czytając ją, dowiemy się, jakie przygody spotkały naszego bohatera, ale także jak mogło wyglądać życie w średniowieczu: jak mieszkano, co jedzono, jak się ubierano. Dodatkowymi atutami książki są ilustracje i minikomiksy Artura Nowickiego, które pomogą przekonać do lektury nawet najbardziej opornych czytelników. Książka z pewnością przypadnie do gustu młodym miłośnikom historii, zwłaszcza historii Polski. Rekomendowałbym ją jednak także tym, którzy uważają, że historia jest nudna – po lekturze tej pozycji mogą zmienić zdanie!

Poleca Agnieszka Wenderska (De Revolutionibus)

Zepchnięcie Wichrowych Wzgórz w krąg tak zwanej „literatury kobiecej” już od dawna prowadzi do zawężenia grona potencjalnych czytelników tej powieści. Emily Brontë stworzyła tymczasem arcydzieło, które czytać możemy z wielu perspektyw. Choćby takiej, że Katarzyna Earnshawn, główna bohaterka opowieści, nie jest kolejną panną z bogatego domu, która życie podporządkowuje kaprysom. Jej majątek i rola społeczna są przeszkodą w samorealizacji i życiu w zgodzie z własnymi pragnieniami. Jest to wątek, który 150 lat później w innym wymiarze dotyka kobiet współczesnych. W powieści znajdziemy też historię Heathcliffa, który jako dziecko znalezione na ulicy już zawsze skazany jest na poniżenia i przemoc, z czego nie może wyniknąć nic innego, jak zgorzknienie i chęć zemsty. Wichrowe Wzgórza czytać można zarówno jako nawiązujący do gotyckich tradycji romans, jak i powieść wpisującą się w problematykę kategorii rasy, klasy i płci. Właśnie ta wielość możliwych interpretacji świadczy o bogactwie książki Brontë.

Poleca Paulina Bandura (Księgarnia Pod Globusem)

Jak pisać o bezpłodności? Jak opowiedzieć o relacjach kobiety i mężczyzny, którzy mieli stworzyć rodzinę, ale nie mogą? Złagodzić czy rozbudzić emocje? Pozwolić bohaterom krzyczeć, czy kazać im cierpieć w milczeniu? Andrzej Muszyński w książce Bez. Ballada o Janie i Władku z jurajskiej doliny daje takiej historii scenografię podkrakowskiej wsi. Swojsko, zielono, daleko od cywilizacji, ale jak to na wsi – nie ma łatwego życia. Z Krakowa trzeba jechać kilka godzin autobusem po dziurawych drogach. Właśnie tam Władek pojechał i zamieszkał; bo poznał Aśkę i zakochał się w niej. Wzięli ślub, lecz dzieci się nie pojawiły. Władek szukał ukojenia w kościele, Joanna – wśród roślin i radioodbiorników. Autor kluczy, wraca do przeszłości, powoli mierząc się z teraźniejszością. Czy widzi dla Aśki i Władka przyszłość? Czy oni widzą ją dla siebie? Dużo jest w tej książce nieporządku, braków, otwierania drzwi, których się nie umie (nie chce?) zamknąć. Ten chaos może czytelnika wytrącić z równowagi. Jest jednak w pisaniu Muszyńskiego mocno obecna magiczna warstwa. Sprawia, że czytając, czujemy się, jakbyśmy siedzieli na progu chałupy w jurajskiej dolinie i słuchali opowieści sąsiada. Dla tego uczucia warto sięgnąć po książkę.

***

Fankomiks to unikatowa w skali kraju specjalistyczna księgarnia i antykwariat stworzony z myślą o fanach komiksu, szeroko rozumianej fantastyki i gier planszowych. Wybrane zeszyty Usagi Yojimbo można zamówić w ramach akcji Książka na telefon: fankomiks@interia.pl, tel. 575 516 490.

Książkoteka to urocze miejsce pełne najlepszej literatury dla najmłodszych we wszystkich przedziałach wiekowych. Książkę Mieszko, ty wikingu! (oraz mnóstwo innych pozycji) można zamówić w ramach akcji Książka na telefon: ksiazkoteka.ksiegarnia@gmail.com, tel. 797 926 010.

Tego miejsca nie trzeba przedstawiać krakusom! Księgarnia i kawiarnia De Revolutionibus została założona w 2013 roku z inicjatywy twórców Centrum Kopernika. To miejsce wypełnione dobrym słowem. W dwóch skrzydłach księgarni położonej w pałacu Larischa przy ulicy Brackiej znaleźć można zarówno świetny wybór literatury naukowej i popularnonaukowej, jak i ambitną selekcję najlepszej współczesnej prozy i reportażu. Szczególnie mocnym punktem księgarni są nowe wydania klasyki literatury pięknej, polskiej i światowej. Wichrowe Wzgórza można kupić w sklepie internetowym księgarni: www.derevolutionibus.pl.

Księgarnia Pod Globusem to jeden z bardziej znanych literackich adresów Krakowa, umiejscowiona – wraz z siedzibą Wydawnictwa Literackiego – w pięknych zabytkowych przestrzeniach dawnego domu Izby Przemysłowo-Handlowej przy ulicy Długiej 1 zwieńczonego charakterystyczną iglicą z globusem. Pracownicy chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat szerokiego asortymentu księgarni, umiejętnie doradzając i przytomnie odradzając (!) w czytelniczych dylematach. Książkę Bez. Ballada o Janie i Władku z jurajskiej doliny można zamówić w sklepie internetowym księgarni: www.liberglob.pl.

W cyklu Z księgarskiej półki prezentujemy recenzje przygotowane przez krakowskich księgarzy. Współpraca ta jest elementem programu ochronnego Księgarnie odporne realizowanego przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa. Polecane książki można zamówić bezpośrednio u księgarzy, wspierając lokalną przedsiębiorczość w tym trudnym dla wszystkich czasie. Opisy księgarń przygotował Krzysztof Żwirski.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.