Rekomendacje KMLU dla dzieci

20 maja 2020

Albatrosy będą nam wdzięczne

Dążenie do życia zgodnie z ideą zero waste to nie tylko kolejna modna ciekawostka dla hipsterów, ale obowiązek każdego mieszkańca Ziemi, niezależnie od kontynentu, na którym żyje, pozycji społecznej czy wieku. Dlatego z głębi ekologicznego serca polecam wszystkim ten doskonały przewodnik po Śmieciogrodzie. Ola Woldańska-Płocińska, jego autorka i ilustratorka, w niebywale przystępny dla najmłodszych (i nie tylko!) sposób opowiada o pełnej zabawnych ciekawostek historii powstawania opakowań, prawidłowej segregacji śmieci, zmianach klimatycznych i wszechobecnym plastiku, którego losy potoczyły się inaczej, niż planowano. Na końcu znajdziecie słownik fachowych pojęć oraz pięć prostych zasad życia zgodnie z ruchem zero waste. Czasami niewielkie reorganizacje i wypracowanie pozytywnych nawyków mogą zmienić wiele. Zatem tuż po tym, jak wpadniesz w zachwyt nad talentem graficznym autorki i estetyką kunsztownie wydanej książki, zacznij pić wodę z kranu, zawsze zabieraj ze sobą bawełnianą torbę na zakupy, noś własny prowiant, wymieniaj się, używaj ponownie… (Anna Maria Zygmunt)

Zamigaj do mnie!

Ćśśśś! Wyobraź sobie świat bez dźwięków. Bez klaksonów samochodów i bez piosenek. Bez mówienia, co słychać, i wołania na obiad, bez krzyków radości i szeptanych sekretów. Wszystko, co kojarzy ci się z konkretnymi odgłosami, musisz teraz zobaczyć, poczuć, posmakować. Nie bój się. To świat, którego nie znasz, ale w nim też można się świetnie bawić!
Rasa Jančiauskaitė to litewska rysowniczka, która stworzyła pełną ekspresji i emocji książkę Powiedz to w mig wprowadzającą dzieci i dorosłych w świat języka migowego. Indrė, Dmitrijus, Rasa, Deimantė, Arnoldas i Vaiva opowiadają nam swoje przygody, w których wspólnym elementem jest to, czego nie słyszymy. Znajdziecie tu podwórkowe historie o dorastaniu i dowcipy o krowach. Przekonacie się, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni, chociaż przecież się różnimy. Mówimy inaczej, ale możemy się zrozumieć. Nie trzeba słów, gdy ktoś spuścił nos na kwintę, ma chmurne spojrzenie albo uśmiecha się szeroko. Nie będzie jednak tak łatwo, bo język migowy to przede wszystkim słowa i gramatyka. Jeśli chcecie być dobrze zrozumiani przez osoby niesłyszące, musicie się go nauczyć. Na początek jednak wystarczy trochę się rozejrzeć i być w nastroju na nowe przygody! (Katarzyna Jakubowiak)

Rekomendacje książek wydanych pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO przygotowali pracownicy Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.