Dach nad głową

10 kwietnia 2020

Teatr KTO, który od lat wędruje po kraju i świecie, prezentując swoje wyjątkowe spektakle, nareszcie zyska własną siedzibę! Nowy budynek teatru, wzniesiony według koncepcji artysty Aleksandra Janickiego i projektu architekta Mariusza Twardowskiego, powstanie przy ulicy Zamoyskiego, w miejscu znanym szerszej publiczności jako dawny Kinoteatr Wrzos.

Po perypetiach lokalowych (w 2016 roku Teatr KTO musiał opuścić dotychczasową siedzibę przy ulicy Gzymsików w Krakowie) kluczowe dla instytucji i jej dalszego rozwoju pozostało posiadanie własnej sali widowiskowej. Od ponad dwóch lat przedstawienia teatru prezentowane są regularnie i z sukcesami, ale na scenach wynajmowanych (m.in. w Teatrze Zależnym, klubie ZetPeTe, Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży i Cricotece). Szczęśliwie dla teatru i jego publiczności ta sytuacja wkrótce się zmieni! Dzięki decyzji władz miasta o przekazaniu na rzecz instytucji dawnego budynku Kinoteatru Wrzos trwa inwestycja budowlana, która dodatkowo wpisuje się we wspierany przez miasto proces rozwoju dzielnicy Podgórze.

Nowa lokalizacja w niezwykły sposób koresponduje z duchem spektakli Teatru KTO i myśleniem jego założyciela Jerzego Zonia. Położony nieopodal magicznych Krzemionek, znanych z legendy o czarnoksiężniku Twardowskim, budynek od lat wpisuje się krajobraz Podgórza: niegdyś niewielkiego miasta na prawym brzegu Wisły, a od nieco ponad stu lat – dzielnicy Krakowa. Przebiegająca równolegle do krawędzi parku Bednarskiego ulica Zamoyskiego zachowała swój charakter z przełomu wieku XIX i XX, z kulminacjami w postaci dwóch imponujących ceglanych kościołów: oo. Redemptorystów i św. Józefa. Sama siedziba byłego kina, przebudowana w latach 70. XX wieku, mieściła w XIX wieku Przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. Jej dominantą jest urokliwa – mimo dodatków sprzed czterdziestu lat – fasada o neobarokowym kształcie pochodząca z okresu międzywojennego. Jak pisał w 1903 roku Kazimierz Mokłowski, znany lwowski architekt, obiekty takie mają „miłe oku formy”: miękko spływające, rodzime, zakorzenione w tradycji.

Właśnie ta fasada, oczyszczona ze zmian, zostanie tu jako symbol dawnego miejsca, wywołując w widzach i przechodniach skojarzenia z maską teatralną czy scenograficzną zastawką. Za nią skrywać się będzie nowa funkcjonalna przestrzeń teatralna składającą się z foyer i przestrzeni użytkowej, takiej jak kasy czy szatnie, no i oczywiście – sali teatralnej. Będzie się ona mieścić w czarnej bryle z otwieranym dachem, co symbolicznie nawiązuje do specyfiki Teatru KTO, słynącego przecież z wielkich widowisk plenerowych i działającego najczęściej w otwartej przestrzeni. Budynek będzie skrywał również udostępniane publiczności zielone tarasy i ogród.

Dzięki nowej siedzibie Teatr KTO nie tylko zyska własną nowoczesną scenę, ale będzie mógł również w pełni realizować program artystyczny rozszerzony o ofertę kulturalną i edukacyjną. A Podgórze cieszyć się będzie z nowoczesnej przestrzeni kultury i pierwszego od wielu lat teatru po tej stronie Wisły. (Justyna Skalska, „Karnet”)

Tekst powstał w oparciu o materiały Teatru KTO.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<