Szlaki lutego

30 stycznia 2020

„Karnet” 2/2020 – CZYTAJ ONLINE

Najpierw wyprawa w przeszłość: idziemy na Wawel, by obejrzeć wystawę „Skarby epoki Piastów”, gdzie znajdziemy najcenniejsze insygnia polskich królów – miecz Szczerbiec i włócznię św. Maurycego; tu także dowiemy się dzięki nowej stałej ekspozycji „Wawel odzyskany”, jak trudne było na przełomie XIX i XX wieku przywrócenie najsłynniejszemu polskiemu zamkowi funkcji reprezentacyjnych. Muzeum Narodowe zabiera nas aż do średniowiecza, pokazując skarby i symbolikę sztuki witrażu. Natomiast wycieczkę w przyszłość i w… kosmos proponuje „futuronautom” Muzeum Inżynierii Miejskiej. Po całej współczesności – widzianej nie zawsze w jasnych barwach – oprowadza z kolei słynna coroczna wystawa prezentująca wyniki konkursu fotografii prasowej World Press Photo w Nowohuckim Centrum Kultury; warto przy okazji zajrzeć na nową stałą ekspozycję poświęconą Jerzemu Dudzie-Graczowi.

Komentarzem do naszej rzeczywistości jest też trwający Festiwal Opera Rara, który stawia sobie za cel nie tylko odświeżenie artystycznej formuły operowego spektaklu, ale i przywrócenie mu funkcji społecznej, integrującej, jednoczącej w obliczu zagrożeń. W labiryncie koncertów muzyki improwizowanej (Kaczmarczyk/Słowiński), rozrywkowej (Maluma), elektronicznej (OMD) czy rockowej (Editors), a nawet marynarskiej (Festiwal Shanties) nie zapominajmy o 75-leciu krakowskiej Filharmonii, które godnie uczci wykonanie IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.

Odkrywajmy!

Grzegorz Słącz
Redaktor naczelny

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.