Dama wraca do domu

28 listopada 2019

Podczas ostatniej dekady mogliśmy ją spotkać na Wawelu, a ostatnio w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Po trwającym dziewięć lat remoncie pałacu przy ul. św. Jana 19 Dama z gronostajem Leonarda da Vinci powraca do odnowionej siedziby Muzeum Książąt Czartoryskich (od 20 grudnia).

Wspaniałe rodzinne zbiory sztuki – oprócz dzieła Leonarda obejmujące m.in. Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta czy Portret młodzieńca Rafaela (dziś niestety zaginiony) – umieścił tu w 1876 roku książę Władysław Czartoryski, wnuk Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej, założycielki pierwszego polskiego muzeum w Puławach. W okresie Polski Ludowej skarby Czartoryskich oddano pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie, a po ustrojowej transformacji, w roku 1991 powierzono ustanowionej przez spadkobierców fundacji. Trzy lata temu zbiory – zakupione przez rząd RP i przekazane MNK – zgodnie z intencją księżnej Izabeli ostatecznie stały się własnością Narodu.

Obok obrazów Leonarda i Rembrandta w muzeum obejrzymy wiele innych pięknych dzieł z liczącej ok. 300 tysięcy obiektów kolekcji. Obrazy, średniowieczne emalie, rzeźby w kości słoniowej, bursztynie i koralu, ceramiki, szkła weneckie i augsburskie srebra, perskie kobierce, tkaniny, polskie i orientalne militaria składają się na wielowątkową opowieść o polskiej i europejskiej sztuce, kulturze oraz historii. Na nowej stałej wystawie pogrupowano je wokół konkretnych okresów historycznych i tematów: przemierzając kolejne sale, poznamy dzieje rodziny Czartoryskich oraz sztukę dawnej Polski od czasów Jagiellonów do schyłku I Rzeczypospolitej, przyjrzymy się europejskim obiektom sakralnym i kulturze Dalekiego Wschodu. Na piętrze czeka nas spotkanie ze sztuką średniowiecza i renesansu, a także dziełami mistrzów Europy Północnej XV-XVII wieku. W utrzymanej w XIX-wiecznym klimacie Sali Polskiej obejrzymy pamiątki z puławskiej Świątyni Sybilli, a całości dopełniają zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków.

Na weekendy 20-22 i 27-29 grudnia 2019 zaplanowano oprowadzania w języku polskim i angielskim oraz wieczorne koncerty na dziedzińcu (21 i 22 grudnia). Do końca grudnia Damę odwiedzimy za symboliczną złotówkę! (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

 

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.