W muzealnym lustrze

21 czerwca 2019

Z okazji swoich 120. urodzin Muzeum Krakowa przygotowało cykl prezentacji przeMieszczanie, poświęcony dawnym i obecnym mieszkańcom historycznych dzielnic miasta. Jak w zwierciadle (lustro to przewodni motyw jubileuszu) współcześni krakowianie mogą przejrzeć się w trwających już wystawach: Przedmieszczanin w Domu Zwierzynieckim (do 1 września), Nowohucianin w Muzeum Nowej Huty (do 13 października), Mieszczanin w Kamienicy Hipolitów (do 27 października) oraz Podgórzanin w Muzeum Podgórza (do 22 września), a całości obrazu dopełni ekspozycja Kazimierzanin w Starej Synagodze (od 3 lipca), czyli opowieść o dzielnicy, która w ostatnim stuleciu poddana była najbardziej dramatycznym przemianom.

Zawarte w tytule cyklu odniesienie do zjawiska migracji nabiera szczególnej wymowy właśnie w kontekście Kazimierza. Do założonego w XIV wieku miasta w kolejnych stuleciach przybywali żydowscy osadnicy z różnych stron świata. Tutaj zamieszkali też Żydzi wygnani w 1494 roku z Krakowa (w którym nie mogli mieszkać aż do 1867 roku). Tragicznym zwieńczeniem historii żydowskiego Kazimierza była hitlerowska okupacja 1939-1945 i wysiedlenie mieszkańców do założonego po drugiej stronie Wisły getta, a stamtąd – do nazistowskich obozów koncentracyjnych. Nieliczni, którym udało się przetrwać Zagładę, po wojnie w większości opuścili Polskę.

W okresie PRL-u Kazimierz popadł w ruinę, a nowi lokatorzy zaniedbanych budynków często postrzegani byli jak krakowianie gorszej kategorii. Jednak po latach dzielnica znów tętni życiem, a urokliwe kazimierskie uliczki, odrestaurowane kamienice, synagogi oraz kościoły (bo przecież ta część Krakowa ma nie tylko żydowską historię) przyciągają licznych turystów. (Dorota Dziunikowska, magazyn „Karnet”)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.