Święto Flagi Miasta Krakowa 2019

30 maja 2019

Święto Flagi Miasta Krakowa – które towarzyszy Dniom Krakowa – obchodzimy 5 czerwca, już po raz trzeci z rzędu. Nie jest to data przypadkowa. Właśnie wtedy, w 1257 roku, Kraków otrzymał akt lokacyjny wystawiony przez księcia Bolesława Wstydliwego.

Rada Miasta Krakowa ustanowiła 5 czerwca Świętem Flagi Miasta Krakowa w 2017 r. Tym samym gród Kraka wrócił do przedwojennej tradycji – po 81 latach.

– Wielu krakowian zupełnie nie kojarzyło flagi miasta. Czasem jej barwy – biel i błękit, powodowały, że mylono ją z flagą maryjną. Tymczasem kolor niebieski pojawia się w palecie barw miasta już w XVI w.! – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. I dodaje: – To święto ma wzmacniać w krakowianach poczucie dumy i więzi z miastem.

Górna barwa biało-niebieskiej ma symbolizować czystość, a dolna – wody Wisły. Kolory te mogą być mylnie utożsamiane nie tylko z barwami przypisanymi tematyce religijnej, ale też mylone z… flagą San Marino.

W czerwcu udekorowane biało-niebieskimi flagami będą budynki miejskie – magistrat, instytucje kultury, placówki edukacyjne, siedziby rad dzielnic oraz spółek i instytucji miejskich. Flagi będą powiewać także na pojazdach komunikacji miejskiej. Władze stolicy Małopolski zachęcają jednak również mieszkańców do dekorowania domów krakowskimi flagami.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.