Różnorodność

24 maja 2019

Właśnie na nią postawili twórcy festiwalu, zamiast jednego tematu proponując tym razem dziewięć niezależnych prezentacji.

Program Główny Miesiąca Fotografii w Krakowie 2019 (24 maja – 23 czerwca) koncentruje się w tym roku wokół otwartego pytania o to „Co nam się podoba”. Do wyboru mamy z jednej strony archiwalne fotografie odczytane na nowo przez Wojciecha Nowickiego, kuratora wystawy Chmura w Muzeum Fotografii w Krakowie, z drugiej – łączące fotografię z rzeźbą i malarstwem eksperymenty Filipa Berendta i Igora Omuleckiego w Galerii Szara Kamienica. Z kolei w Muzeum Etnograficznym Joanna Helander z kobiecej perspektywy pokazuje zmieniający się na przestrzeni ćwierćwiecza świat (Baby patrzą. Fotografie 1976-2012), w MOCAK-u wraz z Anną Orłowską odwiedzamy dawne przestrzenie pałacowe (Pompier, błoto, socrokoko), a w Domu Norymberskim przez obiektyw Stefanie Moshammer podglądamy brazylijskie fawele oraz ich mieszkańców (Kraina czarnego mleka). W Galerii Pauza Tomasz Tyndyk odsłania fascynujące kulisy tworzenia teatru, natomiast Andrzej Steinbach w ZPAF Gallery zaskakuje wizualną grą z portretem grupowym i rolami społecznymi. Do niepokojących refleksji skłania wystawa Michaela Schmidta w MOCAK-u dokumentująca współczesne procesy wytwarzania żywności w Europie. Kontrowersyjny temat przemysłowej produkcji jedzenia, w tym okrutnego traktowania zwierząt, podejmują także artyści zaproszeni przez Natashę Christię, kuratorkę wystawy Jesteś tym, co jesz w Bunkrze Sztuki.

Planując zwiedzanie, warto pamiętać, że wystawy w Bunkrze Sztuki oraz MOCAK-u potrwają tylko do 16 czerwca. Do końca festiwalu dostępna będzie za to prezentacja prac debiutantów zakwalifikowanych do Sekcji ShowOFF. W postindustrialnych przestrzeniach Tytano można obejrzeć osiem projektów wyłonionych przez kuratorów, którzy pracowali w tym roku z młodymi artystami: Michała Szlagę, Monikę Szewczyk-Wittek, Łukasza Rusznicę oraz Margę Rotteveel.

Festiwal to także dopełniające wystawy wydarzenia towarzyszące. Przed nami jeszcze XIV Przegląd Portfolio: blisko czterdziestu uczestników spotka się 1 czerwca z ekspertami oraz zaprezentuje swoje teczki publiczności w Puro Kraków Kazimierz. W czerwcowym harmonogramie znalazły się także rodzinne warsztaty, pokazy filmów towarzyszące wystawie o jedzeniu, kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji w Muzeum Fotografii, spotkanie z Thomasem Weskim, kuratorem wystawy Michaela Schmidta, a na zakończenie piknik w dawnym składzie solnym. Szczegółowe informacje o wydarzeniach można uzyskać w Centrum Festiwalowym w Bunkrze Sztuki. Wybierajmy zatem, co nam się spodoba, nie zapominając przy tym o organizowanych w czasie festiwalu w całej Małopolsce wydarzeniach Krakow Photo Fringe. (dd)

czytaj wiecej

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.