Obiekt Roku na Podhalu!

23 kwietnia 2019

Nie bez powodu Kraków nazywany jest miastem artystów. Działające tu organizacje kulturalne i lokalna społeczność od zawsze wspierały rozwój sztuki. Salony artystyczne, czyli historyczna tradycja przeglądowych wystaw tworzonej aktualnie sztuki, powróciły w nowej odsłonie. Zainicjowany w 2018 roku Krakowski Salon Sztuki doczekał się pierwszych owoców swojej działalności.

Promocja lokalnych artystów

Krakowski Salon Sztuki to inicjatywa łącząca lokalnych twórców i pasjonatów sztuki. Pomysłodawcy projektu przypominają, jak ważną kulturotwórczą rolę mają indywidualne osoby oraz związani z Krakowem polscy artyści. Co ważne, poprzez Salon rozwijana jest odpowiedzialność społeczna za sztukę i lokalne środowisko artystyczne.

Główny trzon przedsięwzięcia w 2018 roku stanowiła wystawa prac zgłoszonych przez lokalnych artystów. Na projekt złożyły się również liczne wydarzenia towarzyszące, wykłady i spotkania. Istotnym elementem Krakowskiego Salonu Sztuki było wyłonienie laureatów w pięciu kategoriach: Grand Prix, Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło Medialne Roku i Działanie Roku.

Obiekt Roku przyznany

Unikatowy dizajn, modernistyczna architektura, wsparcie polskich twórców – to tylko niektóre z cech, które połączyły Krakowski Salon Sztuki z Hotelem HARNAŚ. Nic więc dziwnego, że słynący ze swojej wieloletniej artystycznej tradycji hotel objął mecenat nad projektem. Właściciele HARNASIA, mieszczącego się w malowniczej Bukowinie Tatrzańskiej, ufundowali dodatkowo nagrodę dla laureata Obiektu Roku.

W październiku 2018 roku, jury w składzie Ewa Braun, Zofia Gołubiew, Katarzyna Janowska, Jaśmina Polak oraz Zbigniew Preisner wyłoniło zwycięzcę. Obiektem Roku Krakowskiego Salonu Sztuki został Klincz. Nowa architektura w Europie Łukasza Skąpskiego. „Tytuł Obiektu Roku trafia do pracy opowiadającej o granicach i podziałach – tych realnych i tych przebiegających w naszych głowach. Jesteśmy przekonani, że świadome wykorzystanie wyrafinowanej formy zwraca uwagę na istotny społeczny problem” – uzasadnił decyzję jury Mirosław Kmiecik, przedstawiciel Hotelu HARNAŚ.

Sztuka w służbie społecznej

Łukasz Skąpski, autor nagrodzonej pracy, jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie i jednym z najciekawszych współczesnych artystów polskich. Twórca często porusza tematy społeczno-polityczne, czego potwierdzeniem jest instalacja Klincz. Nowa architektura w Europie. Składa się ona z dziewięciu dokładnie przeskalowanych modeli opartych na istniejących barierach wzniesionych po 2008 roku na europejskich granicach. Autor ukazuje tym samym tendencję do tworzenia barier w czasach kryzysu uchodźczego i migracyjnego, wprowadzania kontroli granicznych oraz budowania ogrodzeń. Pokazuje tytułowy moralny klincz, w jakim znalazły się europejskie rządy i społeczeństwa.

Obiekt Roku na Podhalu

Od 5 marca 2019 roku instalację Klincz. Nowa architektura w Europie można oglądać w Hotelu HARNAŚ w Bukowinie Tatrzańskiej. Wizyta u mecenasa Krakowskiego Salonu Sztuki daje możliwość obejrzenia nagrodzonego dzieła, a także może stać się okazją do zaczerpnięcia nowych inspiracji. Malowniczo położony obiekt o modernistycznej bryle już od lat 60. XX wieku przyciągał polskich artystów. Obecnie, po renowacji hotelu w 2016 roku, HARNAŚ ponownie stanowi idealną przestrzeń dla ludzi sztuki i kultury, którzy w dizajnerskich pokojach z widokiem na Tatry znajdą zarówno spokój, jak i inspiracje sprzyjające twórczej pracy. Obiekt Roku 2018 będzie dostępny w lobby Hotelu HARNAŚ do 31 maja 2019 roku.

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.