Plan na styczeń

20 grudnia 2018

Nie da się ukryć, że przyjęta w naszej szerokości geograficznej strategia opuszczania domu w styczniowe wieczory zbliża się niebezpiecznie – nawet w wydaniu licznych krakowskich miłośników kultury – do niedźwiedziej. Jeśli jednak jest coś, co może odciągnąć nas od kubka parującej herbaty i kazać wyjść w (zimne) nieznane, to są to pierwszorzędne wydarzenia kulturalne, których w Krakowie nie brakuje nawet w ten pozornie nieprzyjazny czas. I czy będzie to iście karnawałowa oprawa krakowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy wyjątkowa wizyta fenomenalnej London Symphony Orchestra pod kierownictwem Simona Rattle’a, czy wreszcie zaczynający się w końcu stycznia Festiwal Opera Rara – zadziwiający zarówno różnorodnością programu, jak i swoim otwarciem na współudział publiczności – bez żalu opuścimy ciepłe pielesze.

Przypomina o sobie także trwający już drugi rok cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Kraków – miasto Stanisława Wyspiańskiego”. Nie bez powodu, bowiem w styczniu przypada 150. rocznica urodzin giganta polskiego modernizmu, którego wizje w różnych dziedzinach sztuki kształtowały polską wyobraźnię zbiorową przez cały XX wiek – i w dużej mierze kształtują ją nadal. A skoro styczeń nam już niestraszny, przejdźmy trasę Wokół Szopki, pamiętając o wyróżnieniu, które spotkało wspaniałą krakowską tradycję szopkarstwa ze strony UNESCO – pierwszym polskim wpisie na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości.

Snu zimowego nie będzie!

Grzegorz Słącz
Redaktor naczelny

 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.