Krakowskie Ksiegarnie Roku 2018

7 listopada 2018

Do 5 grudnia każdy może oddać głos na krakowską księgarnię roku. O zwycięstwie decydują jedynie wybory czytelników i czytelniczek. To drugi, po ubiegłorocznym, plebiscyt organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głosować można albo w sposób „tradycyjny” – czyli wypełniając ankietę w księgarniach – lub internetowo, przez stronę ksiegarnie.miastoliteratury.pl.

Znak jakości
W tym roku w głosowaniu bierze udział 35 krakowskich księgarń i antykwariatów (pełna lista dostępna jest na stronie internetowej, na której można głosować), wytypowanych przez ekspertów: dziennikarzy, krytyków literackich i animatorów kultury. Oceniane są: jakość oferty książkowej, obsługa, atmosfera miejsca i dodatkowe atuty księgarni, takie jak program kulturalny. Organizatorzy deklarują, że nie biorą pod uwagę cen książek oraz zróżnicowania oferty.
Podczas pierwszej edycji zagłosowało około 5,5 tysiąca krakowian. Wspólnie zadecydowali o przyznaniu wyróżnień księgarniom: De Revolutionibus Books & Café, Księgarnia Muzyczna Kurant, Massolit Books & Café, Księgarnia Muza II i Księgarnia WAM. Zwycięskie księgarnie i antykwariaty otrzymały Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Zmienione zasady
W tym roku system przyznawania nagród nieco się zmienił: zostaną wyróżnione trzy księgarnie oraz, w osobnej kategorii, jeden antykwariat. Organizatorzy zapowiadają, że nagrodzeni zostaną również głosujący – dla nich przygotowano bony na zakupy książkowe i pamiątkowe torby.
Jak podkreślają organizatorzy, pomysł na głosowanie na najlepszą krakowską księgarnię wywodzi się z dwóch europejskich inicjatyw – francuskiego Znaku Jakości (LIR – Librairie indépendante de référence) oraz Niemieckiej Nagrody Księgarskiej (Deutscher Buchhandlungpreis). Obie nagrody są przyznawane małym księgarniom, które kształtują nawyki czytelnicze i konsumenckie oraz pełnią istotną rolę społeczną, m.in. dzięki proponowanemu przez nie programowi kulturalnemu.
Tegoroczne głosowanie potrwa do 5 grudnia, a zwycięzców poznamy 13 grudnia, w Dniu Księgarza. Wytypowane przez czytelników miejsca mogą liczyć też na promocję w kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.