Od wspomnienia do literatury. Warsztaty z Filipem Modrzejewskim (dla zaawansowanych)

18 października 2018

Intensywne, zaawansowane warsztaty pisania, dzięki którym nauczysz się, jak opowiadać historię – zasłyszaną, przekazywaną w rodzinie lub taką, którą nosisz w sobie. Nie obędzie się bez solidnych zadań pisarskich, więc lepiej szykuj gruby notes.

Podczas zajęć z Filipem Modrzejewskim – redaktorem z wieloletnim doświadczeniem w pracy zarówno z debiutantami, jak i uznanymi, cenionymi pisarzami – dowiesz się jaką drogę przebywa wspomnienie, które w końcu – po wielu próbach i miesiącach (jeśli nie latach!) wytężonej pracy – staje się powieścią.

Uczestnicy zajęć pod okiem prowadzącego dowiedzą się, jak pokazać cudzą opowieść, a także jak taką relację z nieznanego nam świata, wspomnienie bliskiej lub dalekiej osoby wykorzystać i rozwinąć oraz jak nadać mu wartości literackie. To właśnie ustny przekaz, najczęściej pochodzący z najbliższego, rodzinnego kręgu, bywa naturalnym paliwem twórczości. Należy tylko wiedzieć, w jaki sposób należy go przekształcić. Przed warsztatami uczestnicy zostaną poproszeni o przygotowanie wyczerpującego początku powieści zaplatającego podstawowy wątek, a także odsłaniającego przynajmniej jeden wątek poboczny, który będzie zdradzał: kto do nas mówi. Wyjdziecie z zajęć z pierwszymi stronami swoich przyszłych powieści (lub opowiadań) oraz indywidualnymi wskazówkami co do ich rozwoju i kontynuacji.

Lektury pomocnicze:

Mikołaj Grynberg, „Rejwach”
Etgar Hilsenrath, „Fuck America”
Danilo Kiš, „Psalm 44”
Stanisław Lem, „Głos Pana”
Ota Pavel, „Śmierć pięknych saren”
Zyta Rudzka, „Krótka wymiana ognia”
Magdalena Tulli, „Włoskie szpilki”

Zapisy na zajęcia ruszają pod koniec listopada.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.