O_KAZ. Literatura o Kazimierzu vol. 3

16 października 2018

Cheder przedstawia trzecią edycję projektu "O_KAZ. Literatura o Kazimierzu": ZOŚKA PAPUŻANKA, JACEK DEHNEL, MATEUSZ KOŁEK, ARTUR WABIK. Ich opowiadania zainspirowane Kazimierzem znajdziecie na przełomie października i listopada w Chederze oraz w kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach w mieście, w szczególności na Kazimierzu. Do wzięcia za darmo i do czytania!

22 października - Mateusz Kolek i Artur Wabik (komiks)
5 listopada - Jacek Dehnel, "Ćwiartka papieru"
19 listopada - Zośka Papużanka, "Józefa 22"

O projekcie:

Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, ile bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

W ramach dwóch pierwszych edycji do współpracy organizatorzy zaprosili Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego, Dominikę Słowik, Michała Mądrackiego i Ulę Palusińską, Wita Szostaka, Julię Ain Krupa. Poprosiliśmy ich, by potraktowali nasze pytania jak bazę, punkt startowy.

Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. Bardziej niż świętem staramy się być procesem - procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.