Dla Niepodległej

28 września 2018

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości zbliża się wielkimi krokami. Kraków był kolebką walki o niepodległość, tu narodził się ruch strzelecki, stąd wyszła I Kompania Kadrowa i tutaj podjęto inicjatywę czynu legionowego. Te wydarzenia przybliży Zielone Muzeum Wolności. 6 października na Błoniach odbędzie się prezentacja pamiątek legionowych, nauka pieśni legionowych oraz pokaz i ćwiczenia musztry wojskowej, a na zakończenie rodzinnego pikniku wypuszczonych zostanie 100 rozświetlonych balonów na 100-lecie niepodległości.

Październik obfituje w wydarzenia wpisane w program jubileuszowy. 14 października w ramach 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego zawodnicy pobiegną na dystansie 5 km w specjalnym biegu – 5 dla Niepodległej. Centrum Kultury Podgórza, Biblioteka Kraków i MOCAK zapraszają rodziny do udziału w grze terenowej Od niepodległości do współczesności (6, 13, 20 października). 20 października w alei Róż zabrzmi koncert Nowa Huta dla niepodległej. W Prokocimiu natomiast 28 października odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń związanych z odbiciem posterunku w Forcie Prokocim. Zwieńczeniem październikowych wydarzeń będą konferencja naukowa Krakowscy ojcowie polskiej niepodległości (29-30 października) w Urzędzie Miasta Krakowa, wykonanie Te Deum Krzysztofa Pendereckiego w kościele św. Katarzyny (30 października) oraz uroczystości na Rynku Głównym połączone ze złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową z okazji setnej rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej (31 października). (bf)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.