Antonio Florio dyrektorem-rezydentem Festiwalu Misteria Paschalia 2019!

25 września 2018

18. edycja Festiwalu Misteria Paschalia przeszła do historii. Z Krakowem pożegnał się wybitny artysta i tegoroczny dyrektor-rezydent John Butt. Po odsłonie brytyjskiej zapraszamy publiczność, aby wspólnie z nami spojrzała w kierunku Półwyspu Apenińskiego. Z największą przyjemnością, przedstawiamy dyrektora-rezydenta przyszłorocznej edycji festiwalu – Antonio Florio!
Festiwal Misteria Paschalia jest wielkim świętem muzyki dawnej, a Kraków jej światowym centrum, co potwierdziły relacje w europejskich mediach. Koncepcja wydarzenia zakłada międzynarodową współpracę, koprodukcje i wspólnotę idei nierozerwalnie związanych przecież z muzyką i sztuką jej interpretacji. Tegoroczna edycja była już drugą odsłoną przedsięwzięcia skoncentrowaną na wybranym kręgu kulturowym, przed nami kolejna
„Bardzo cieszę się na wizję współpracy z Antonio Florio, który przyjął moje zaproszenie do współtworzenia przyszłorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia” – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – „To wybitny dyrygent z ogromnym dorobkiem artystycznym, który słynie nie tylko z perfekcyjnego, historycznego podejścia do prezentowanych dzieł, ale też ogromnego zamiłowania do muzyki neapolitańskiej. To nowy rozdział dla Festiwalu. Zapraszam na koncerty w 2019 roku”.
19. odsłona Festiwalu Misteria Paschalia będzie niczym podróż, tak przez epoki, jak i całą, bardzo różnorodną muzycznie, Italię. Antonio Florio jest podekscytowany perspektywą przyszłorocznej edycji:  „Kraków, rok 2019. Jestem bardzo szczęśliwy, że już za rok będę pracować w tym wspaniałym i fascynującym mieście” - mówi Antonio Florio, dyrektor-rezydent Festiwalu Misteria 2019. – „Misteria Paschalia to znane na całym świecie wydarzenie poświęcone Wielkiemu Tygodniowi. Tym razem będzie to Wielki Tydzień związany z Włochami, wszystkimi regionami Włoch: Kampanią, Sycylią, Lacjum, Północą Włoch”.
Kraków zna go doskonale, pojawił się on bowiem na Festiwalu Misteria Paschalia już przy okazji jego trzeciej edycji. Antonio Florio, znany nie tylko jako specjalista od muzyki barokowej włoskiego południa, ale i artysta o wielkiej charyzmie i wrażliwości w 2019 roku wróci do Krakowa po kilkuletniej przerwie, by wraz ze swoim zespołem – Cappella Neapolitana – oraz plejadą artystów z Półwyspu Apenińskiego, ale nie tylko, bo przecież jedną z idei Festiwalu jest inicjowanie  projektów międzynarodowych — zaprezentować na Festiwalu muzykę włoską, z całą jej żarliwością, melodyjnością i teatralnością.

Antonio Florio studiował kompozycję oraz grę na fortepianie i wiolonczeli w Conservatorio di Bari. Jego mistrzem i „ojcem duchowym” był Nino Rota, z którym współpracował do jego śmierci w 1979 roku W 1987 roku założył zespół Cappella della Pietà de' Turchini specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej. Wraz z muzykologiem Dinko Fabrisem aktywnie włączył się w badania nad  muzyką Neapolu XVII i XVIII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Francesca Provenzale – który pełnił funkcję maestro di cappella Conservatorio della Pietà de' Turchini do 1701 roku. Florio jest wykładowcą konserwatorium muzycznego w Neapolu oraz założycielem Il Centro di Musica Antica Pietà dei Turchini. Nagrywał m.in. dla Opus 111, Symphonia, Eloquentia, od lat na stałe związany jest z wytwórnią Glossa. Znany jest zwłaszcza z pełnych pietyzmu i wrażliwości wykonań dzieł kompozytorów neapolitańskich, silnie osadzonych w historycznym kontekście i podpartych solidną muzykologiczną kwerendą. Dbałość o wierność wykonawczą idzie u Floria w doskonałej harmonii z muzykalnością i emocjonalnością, która w kompozycjach włoskich jest szczególnie wyczuwalna.
Rezydencję artystyczną podczas festiwalu w 2019 roku organizatorzy zaproponowali prowadzonemu przez Antonia Floria zespołowi Capella Neapolitana. Założona w 1987 roku orkiestra przez niemal 30 lat funkcjonowała pod nazwą Cappella della Pietà dei Turchini i szybko zyskała międzynarodową renomę. Szczególnie cenione są ich wyjątkowe programy nierzadko zawierające zapomniane i odkrytego wiekach dzieła. Zespół ma na swoim koncie wiele produkcji operowych, ponad 40 nagrań i stanowi swoisty symbol odkrycia na nowo muzyki neapolitańskiej powstałej między XV a XIX wiekiem.

Festiwal Misteria Paschalia to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Zasłużył na to miano konsekwentnie budowanym wizerunkiem, spójną ideą oraz wysmakowanym programem. Prezentuje niepowtarzalny repertuar, w tym przedsięwzięcia nowe lub przygotowane specjalnie na festiwal. Formuła opiera się na prezentacji starannie wyselekcjonowanej muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej. W ciągu czternastu lat powstała marka, która przyciąga melomanów z całego kraju i jednocześnie promuje Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie. Więcej o festiwalu: www.misteriapaschalia.com

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.