Jubileusz 125-lecia Teatru im. J. Słowackiego

21 września 2018

Jubileusze i powroty

Kraków kocha jubileusze – to prawda znana nie od dziś. Rocznicę 125-lecia istnienia świętuje w tym roku Teatr im. Juliusza Słowackiego, a równocześnie przypada stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości... Powodów do świętowania mamy co niemiara!

21 października 1893 roku na wąskich uliczkach w obrębie Plant utworzył się... korek. Na uroczystą inaugurację nowej sceny każdy szanujący się krakowianin wyruszył bowiem dorożką. Nie wszyscy cieszyli się z budowy gmachu – jej wielkim przeciwnikiem był sam mistrz Jan Matejko, ponieważ wiązała się ze zburzeniem zabytkowego kościoła św. Ducha. Nowy Teatr Miejski (Juliusz Słowacki został jego patronem dopiero w 1909 roku) był pierwszym w Krakowie budynkiem z oświetleniem elektrycznym, a jego eklektyczna forma nawiązywała do architektury paryskiej opery. To tutaj wystawiano najważniejsze dzieła polskiego i światowego dramatu; tu debiutowali wybitni polscy aktorzy i utalentowane aktorki; tu wreszcie w 1901 roku zrodziła się legenda Wesela Stanisława Wyspiańskiego – i to właśnie on będzie ponownie patronował twórczym poszukiwaniom na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w sezonie 2018/2019.

Materialnym wyrazem pamięci dla wybitnego młodopolskiego artysty będzie instalacja drugiej (obok tej autorstwa Henryka Siemiradzkiego) kurtyny – powstającej tym razem na bazie szkicu Wyspiańskiego – oraz srebrna moneta z jego wizerunkiem. W sferze artystycznej natomiast możemy się spodziewać nowych odczytań i nowego spojrzenia na jego twórczość. 19 października podczas premierowego wydarzenia Wyspiański. Koncert usłyszymy wybrane fragmenty z najważniejszych utworów dramatopisarza, m.in. z Wesela, Wyzwolenia, Akropolis i Powrotu Odysa w reżyserii Ewy Kaim i z muzyką Stanisława Radwana. Koncert poprzedzi prezentacja kurtyny według projektu Wyspiańskiego.

W ramach projektu Wyspiański wyzwala zobaczymy zarówno bardzo dobrze znane widzom spektakle, jak i nowe produkcje, m.in. Labirynt zwany Wyspiańskim realizowany w konwencji escape roomu, Hamlet, Szekspir / Wyspiański w reżyserii Bartosza Szydłowskiego oraz spektakl familijny Kwiat paproci Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty. W tym sezonie doczekamy się również powrotów znanych reżyserów – m.in. Radosława Rychcika, Pawła Świątka czy Wojciecha Klemma – którzy chętnie wystawiają swe spektakle przy placu św. Ducha oraz na eksperymentalnej scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

„Musimy zrobić coś, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo”. Rozwinięciem myśli Wyspiańskiego będzie całoroczny cykl spotkań teatralno-filozoficznych Sztuka myślenia, które prowadzą Piotr Augustyniak i Bartosz Szydłowski. A to tylko kilka z wielu propozycji, które znalazły się w repertuarze teatru.

„Nasze społeczeństwo jest skłócone, słychać język nienawiści, wzajemne poniżanie i oskarżenia. Jesteśmy podzielni. Również my, artyści. Również wy, widzowie. Ale właśnie po to jest scena, by szukać dialogu ponad podziałami, bo teatr to emanacja wolności” – podsumowuje dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego Krzysztof Głuchowski. Nie pozostaje nam nic innego, jak włączyć się w ten dialog, a szacownej scenie życzyć kolejnych 125 lat pomyślności i odwagi w realizacji kolejnych przedsięwzięć!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.