Kody Miasta 2018 dla najmłodszych czytelników!

3 września 2018

Baltazar Gąbka, Ferdynand Wspaniały, Pies Dżok, a może po prostu Smok Wawelski – historie tych związanych z Krakowem bajkowych postaci będzie można niebawem ściągnąć wprost z literackich ławek. Projekt Kody Miasta – flagowy spacer literackimi ławkami Krakowa po raz pierwszy wzbogaci się o nowych sześć postaci z literatury dziecięcej. 6 września nowe ławki pojawią się w skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego, a siódma – na Bulwarach Wiślanych pod rzeźbą Smoka Wawelskiego. Inauguracji ławek dla najmłodszych czytelników towarzyszyć będą m.in.: spotkanie z autorką książeczek dla dzieci i dziennikarką Radia Kraków, Barbarą Gawryluk, a także warsztaty wymyślania historii.

To już kolejna odsłona projektu Kody Miasta realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora tytułu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Po Nowej Hucie i Kazimierzu, Grzegórzki to następna dzielnica spoza centrum Krakowa, która zyskuje literackie ławeczki, tym razem – ze względu na charakter przestrzeni (w pobliżu popularnego parku zabaw dla dzieci czy rzeźby smoka wawelskiego) – sprofilowane na odbiorcę dziecięcego.

Ogromnie cieszy nas sukcesywny rozwój projektu popularyzującego literaturę w przestrzeni miasta. W ciągu ponad 4 lat funkcjonowania projektu opletliśmy miasto kluczem literackich odniesień. Tabliczki na ławkach to zarówno forma upamiętnienia twórców i tytułów literatury związanej z Krakowem, jak i swoista dziurka do klucza, przez którą można wejść w świat wirtualnych tekstów, biografii, nagrań, a nawet słuchowisk, które umilą czytelnikom Miasta Literatury UNESCO odpoczynek w Parkach, a rodzicom bawiącym dzieci na ul. Daszyńskiego dają narzędzie do wspólnego przeżywania przygód bohaterów dziecięcej wyobraźni. – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – Kody Miasta to jednak nie tylko sygnały „literackości” Krakowa w przestrzeni miejskiej. To także łączenie literatury z nowymi technologiami, które są dla nas bardzo istotnym elementem promocji czytelnictwa.

Premierze ławek przy Alei Daszyńskiego towarzyszyć będą rozmaite atrakcje dla dzieci – o godzinie 12.00 rozpocznie się spotkanie z Barbarą Gawryluk, podczas którego dzieci poznają historię Psa Dżoka, a następnie warsztaty literackie o godz. 13.00, w trakcie których uczestnicy będą wspólnie wymyślać niezwykłą historię związaną z Krakowem. Zależy nam na podsycaniu w dzieciach ich naturalnej potrzeby tworzenia historii, konfabulowania, bawienia się słowem. Z wielu doświadczeń wynika, że pielęgnowanie w dzieciach żywiołu opowieści daje niezwykłe przełożenie na rozwój kreatywności literackiej u najmłodszych – dodaje Andrzej Kulig. Podczas zabaw do wygrania będą również książki dla dzieci wydane przez Wydawnictwo Literackie, partnera premiery.

Wśród wyróżnionych bohaterów literackich, których autorzy (lub sami bohaterowie) byli lub są związani z Krakowem, znaleźli się: znany wszystkim Baltazar Gąbka pióra Stanisława Pagaczewskiego, Babcia Brygida stworzona przez Dorotę Terakowską; wierny Pies Dżok, którego historię spisała Barbara Gawryluk; Maszyna Konstruktora Trurla z „Cyberiady” Stanisława Lema, Detektyw Pozytywka, którego z pewnością znają czytelnicy Grzegorza Kasdepke, a także Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna. Nowe literackie ławki znajdują się na skwerze parkowym przy Alei Daszyńskiego wokół placu zabaw. Z kolei ostatnia z nich trafiła nieco dalej, lecz we właściwe sobie miejsce – mowa oczywiście o tabliczce Smoka Wawelskiego, która znalazła się u stóp Zamku Wawelskiego przy rzeźbie słynnego Smoka.

Na każdej z nowych  literackich ławeczek, zarówno dziecko, jak i dorosły mogą posłuchać historii wesołych, tajemniczych i wzruszających – mówi Barbara Gawryluk, autorka książek dla dzieci, w tym „Przygód Psa Dżoka”. – Na pewno wszyscy polubią Baltazara Gąbkę czy Babcię Brygidę, przeżyją przygodę z Ferdynandem Wspaniałym czy detektywem Pozytywką, Cieszę się, że poznają również psa Dżoka, który teraz w Krakowie ma nie tylko pomnik, ale też ławeczkę.

Wszystkie ławki opatrzone zostały specjalnymi tabliczkami, na których obok imienia i nazwiska bohatera znalazł się również specjalny kod QR. Każdym urządzeniem mobilnym wyposażonym w aplikację do odczytywania kodów QR możemy zeskanować ukryty szyfr. Za jego pomocą trafiamy bezpośrednio na stronę internetową, gdzie można przeczytać biografię danej postaci literackiej oraz fragment książki zarówno w wersji tekstowej, jak i audio. Dodatkowo na stronie znajduje się interaktywna mapa, dzięki której można łatwo odnaleźć wszystkie literackie ławki – a także wybrane, najważniejsze literackie adresy Krakowa.

***
Projekt Kody Miasta to nie tylko bogata wirtualna biblioteka multimedialnych treści: fragmentów tekstów, bezcennych nagrań archiwalnych, fotografii i biogramów najważniejszych postaci krakowskiego życia literackiego na przestrzeni kilku stuleci. Estetyczne tabliczki zadedykowane literackim patronom umieszczone w przestrzeni miejskiej to również sposób promocji Krakowa Miasta Literatury UNESCO wśród mieszkańców i turystów. Projekt akcentuje prestiżowy tytuł w  przestrzeni publicznej, którym Kraków został uhonorowany już cztery lata temu i urzeczywistnia ideę literatury wchodzącej w tkankę miasta. Blisko dwieście tabliczek z nazwiskami literackich patronów imponuje i pokazuje siłę literackiego dziedzictwa miasta. Dzięki nagraniom archiwalnym w projekcie usłyszeć możemy głosy m.in. Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Julii Hartwig czy Ziemowita Szczerka. Literackie ławeczki oplatają Planty, znajdują się w Parku Ratuszowym w Nowej Hucie, a także na kamienicach Kazimierza.

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.