Przestrzeń wolności

23 lipca 2018

Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, jeden z najstarszych konkursów graficznych na świecie, to ponad pół wieku wspaniałej tradycji, a zarazem papierek lakmusowy najnowszych trendów w sztuce. Otwarta na początku lipca Wystawa główna MTG 2018. Zanurzeni w obrazach w Bunkrze Sztuki (do 26 sierpnia) łączy szacunek dla tradycyjnych technik graficznych z otwartością na nowe możliwości artystycznego wyrazu. Znalazło to odzwierciedlenie w werdykcie jury, które przyznało Grand Prix MTG 2018 Karolowi Pomykale za instalację Jeden kierunek. Wykonaną w technice klasycznego linorytu grafikę autor przeniósł do wygenerowanego komputerowo trójwymiarowego świata. Zakładając okulary VR, gubimy się w wykreowanej przez artystę bezkresnej przestrzeni, sami stając się częścią dzieła.

Wystawa Zanurzeni w obrazach to więcej niż tylko prezentacja dzieł zakwalifikowanych do udziału w konkursie. 242 prace 117 artystów z 29 krajów pogrupowano wokół haseł odzwierciedlających przywołane przez autorów aspekty funkcjonowania człowieka w zdominowanym przez obrazy świecie.

Druga konkursowa ekspozycja MTG 2018 transgrafia. Sztuka jest przestrzenią wolności (do 15 września) to odpowiedź polskich twórców na zaproszenie do pokazania realizacji „poszerzających reguły graficznej gry”. W przestrzeniach dawnej fabryki tytoniu powstała niezwykła wystawa-instalacja złożona z prac 35 autorów. Jury wyróżniło animację Marcina Patery, który będzie mógł przedstawić w przyszłym roku indywidualną prezentację, nie ma tu jednak zwycięzców i zwyciężonych. Artyści wspólnie stworzyli niezwykłą „transgraficzną” rzeczywistość wymykającą się ramom zdefiniowanych dziedzin i wciągającą widza z wielką mocą.

Kolejny rozdział triennale już po wakacjach. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

więcej

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.