Zobaczyć niewidzialne

28 maja 2018

Co kryje się w przestrzeni przepływów, która zdaniem kuratorki festiwalu stała się przestrzenią naszego życia?

Zaproponowany przez Iris Sikking Program Główny Miesiąca Fotografii w Krakowie (25 maja – 24 czerwca) ma w tym roku formę jednej wystawy zbiorowej obejmującej ponad dwadzieścia projektów i prezentowanej w dziesięciu galeriach i muzeach. Ekspozycja pod wspólnym tytułem Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego nawiązuje do wizji społeczeństwa opisanej w 1996 roku przez Manuela Castellsa w książce Społeczeństwo sieci. Autorzy prezentacji dotykają najbardziej aktualnych problemów współczesności: budzącej w Europie coraz większy niepokój kwestii imigrantów, zagrożeń związanych z funkcjonowaniem danych w internecie, a także degradacji środowiska naturalnego. Prace Agaty Grzybowskiej, Agnieszki Rayss, Anaïs López, Antoinette de Jong i Roberta Knotha, Armanda Quetscha, Axela Brauna, Clémenta Lambeleta, Danieli Friebel, Edmunda Clarka, Eline Benjaminsen, Esther Hovers, Evy Leitolf, Julesa Spinatscha, Katji Stuke i Olivera Siebera, Łukasza Skąpskiego, Marka Currana, Michała Łuczaka, Rune Peitersena, Salvatora Vitale, Sandera Breure’a i Wittego van Hulzena, Susan Schuppli czy Tudora Bratu przekładają nasze abstrakcyjne lęki wobec tego, co obce lub niezrozumiałe, na język konkretnych obrazów i – jak twierdzi kuratorka – w ten sposób pomagają w przełamywaniu uprzedzeń i stereotypów.

Z kolei w ramach sekcji ShowOFF pokazano premierowe projekty wyłonionych w konkursie ośmiu debiutantów (Valeria Cherchi, Antonina Guga, Laura Ociepa, Rafa Raigón, Ksenia Sidorova, Jakub Stępień, Anna Tiessen, Marta Wódz), którzy pracowali pod okiem uznanych kuratorów: Filipa Ćwika, Karola Hordzieja, Jenny Nordquist i Karoliny Puchały-Rojek.

Ważną częścią Miesiąca Fotografii są wydarzenia towarzyszące – w czerwcu czekają nas spotkania z autorami i kuratorami, wykłady i dyskusje, prezentacje książek, spacery fotograficzne, oprowadzania po wystawach (także przeznaczone specjalnie dla rodzin z dziećmi) oraz warsztaty dla amatorów fotografii w każdym wieku.

Podczas sympozjum Why Exhibit? / Po co komu wystawa? (1 czerwca) kuratorka i zaproszeni przez nią autorzy będą dyskutować na temat najważniejszych wątków przewijających się przez cały program festiwalu, m.in. zmian, jakie zaszły w funkcjonowaniu fotografii w związku z rozwojem mediów społecznościowych, oraz wpływu zdjęć i filmów publikowanych każdego dnia w sieci na znaczenie prezentacji fotograficznych obrazów w muzeach i galeriach. Czy artyści mogą pomóc w dostrzeżeniu w nich tego, co naprawdę istotne? (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

 

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.