Nuta zwycięstwa

24 maja 2018

Festiwal Muzyki Filmowej to dla mnie coroczne święto nie do przegapienia – mówi kompozytor i producent muzyczny Paweł Górniak.

Dzięki zwycięstwu w konkursie FMF Young Talent Award 2017 zyskałeś reprezentację w Hollywood. W jaki sposób rozwinęła się twoja kariera w ciągu ostatniego roku?

Z każdym kolejnym rokiem mówię sobie, że ten był najlepszy w mojej karierze. Historia powtarza się już od dłuższego czasu, więc wydaje się, że tendencja jest u mnie mocno wzrostowa. Nie mogę narzekać też na miniony rok. Główna nagroda Young Talent Award na FMF, praca nad muzyką przy dużych polskich produkcjach Belfer i Listy do M. 3, reklamy Decathlon i LG, ścieżka dźwiękowa do gry Overflight wydanej niedawno na Oculus GO – to tylko kilka tematów, z którymi miałem okazję zmierzyć się w 2017 roku. Ważne są także pozyskane kontakty i rozpoczęcie pracy nad kilkoma projektami za granicą.

Opowiedz o wyzwaniach, które przynoszą ci największą satysfakcję. Możesz poświęcać na nie dużo czasu czy jeszcze nie masz takiego luksusu?

Z luksusem bywa różnie, zależy on głównie od charakteru danej produkcji. Prace nad grą Overflight trwały około 2-3 miesięcy. Miałem dużo czasu na nagrania z instrumentalistami i eksperymenty. Zdarza się jednak i tak, że telefon dzwoni w piątek wieczorem, a producent spodziewa się rezultatów już w poniedziałek rano. W naszym fachu to normalne. W każdym projekcie daję z siebie wszystko – stąd bierze się satysfakcja, gdy pojawia się dopieszczone końcowe dzieło. Dużą przyjemność sprawia mi też praca w moim nowym studiu w Warszawie, gdzie przeprowadziłem się na początku zeszłego roku. Mamy tutaj pomieszczenia do nagrań, świetnie zaadaptowane reżyserki i sporo różnych instrumentów. Niezwykle miło jest przyjechać do takiego miejsca rano, napić się kawy i skupić się tylko na muzyce. Wtedy naprawdę można poczuć, że marzenia się spełniają.

Skomponowałeś muzykę do spotu tegorocznej edycji FMF. Co chciałeś podkreślić – ideę przewodnią, charakter poszczególnych koncertów, emocje towarzyszące widowni?

Raczej to wszystko po trochu. Zależało mi też na tym, żeby przekazać swoją wizję 11. edycji FMF, podkreślając w niej rolę muzyki do gier wideo. Jeśli widz odczuje chociaż część tych emocji, które towarzyszyły mi podczas komponowania, to będzie chyba najlepsze z możliwych zaproszeń na festiwal, jakie mogłem dać od siebie. Jest tu charakterystyczne dla gier przenikanie się dźwięków orkiestry i elektroniki, mamy też poczucie ogromnego wydarzenia przepełnionego emocjami, uniesieniami widowni i wielką muzyczną przygodą. Jest wreszcie nuta zwycięstwa – w końcu mieć taki festiwal w swoim kraju to powód do dumy, czujemy też moc tkwiącą w wydarzeniu, które wkracza w nową dekadę swojej historii z prawdziwie hollywoodzkim rozmachem.

Główna gala FMF w tym roku jest poświęcona właśnie muzyce z gier wideo. Myślisz, że to dobry pomysł?

Polska to wspaniałe miejsce dla rozwoju gier, robi się ich tutaj bardzo dużo, a ich szczególna jakość jest dostrzegana na całym świecie. Cieszę się, że FMF chce pokazać to zjawisko także od strony muzycznej. To wyjątkowe uczucie, gdy muzyka, jaką tworzymy, jest wykonywana na żywo przez rewelacyjnych artystów i słuchana w świetnej atmosferze festiwalu.

Piękna i Bestia czy Casino Royale z muzyką na żywo – co jest dla ciebie większą gratką?

Od zawsze byłem fanem Bonda, aczkolwiek – jak większość kompozytorów – w głębi duszy pozostałem dzieckiem, dlatego na pewno wybiorę się na oba!

Od zeszłego roku na FMF odbywają się imprezy z cyklu Dance2Cinema. Czy przy muzyce filmowej można się dobrze bawić?

Pamiętajmy, że hasło „muzyka filmowa” to tylko obwoluta dla ogromnej ilości różnobarwnej muzyki opowiadającej historie z towarzyszeniem obrazu. W filmach wykorzystywano już chyba każdy jej gatunek. Poprzednia edycja Dance2Cinema pokazała, że jest to świetna koncepcja. Osobiście czekam na imprezę taneczną ze suitą z Gwiezdnych wojen i Marszem imperialnym. :)

Czujesz się częścią społeczności FMF?

Jak najbardziej! Ciężko się tak nie poczuć, gdy chociaż raz się tutaj zawita. FMF to dla mnie coroczne święto nie do przegapienia.

Rozmawiał Igor Kuranda

udostępnij

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.